KKTC’de Üretilen GÜNSEL Elektrikli Otomobil Türkiye’ye Geliyor

KKTC'de Üretilen GÜNSEL Elektrikli Otomobil Türkiye’ye Geliyor
0 Paylaşımlar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrikli otomobil sektörüne giderek artan bir ilgi yaşanıyor. Türkiye’de TOGG ile birlikte elektrikli otomobile geçiş süreci de hız kazandı. Günümüzden 5 yıl sonra yollarda daha fazla görmeye başlayacağımız elektrikli otomobiller, içten yanmalı motora sahip araçları geri planda bırakmaya başlayabilir. Elektrikli otomobil denilince aklımıza hemen TOGG gelse de bir başka model daha Türkiye’de müşterilerle buluşacak.

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olan TOGG’un 2023 yılında yollara çıkması bekleniyor. Öte yandan yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), ilk elektrikli otomobilini seri üretimle piyasaya sürmeye başladı.

KKTC’nin elektrikli otomobili GÜNSEL B9, Türkiye’de de alıcı bulacak. 14 Aralık ile 16 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek London EV Show elektrikli otomobil fuarında GÜNSEL B9 modeli de tanıtılacak.

2022 Sonunda Seri Üretime Geçecek

2022 Sonunda Seri Üretime Geçecek

GÜNSEL B9 modeli, dünyanın gözünü diktiği elektrikli otomobil fuarında boy gösterdikten sonra ülkemize de gelecek. GÜNSEL B9 modeli ile ilgili paylaşılan bilgilere bakıldığında, 250 tasarımcı ve mühendisin otomobilin seri üretime geçmesi için çalışmalarına gece gündüz demeden devam ettikleri öğrenildi. Son bir yıl içinde 2 binden fazla test sürüşü yapılan GÜNSEL B9 model elektrikli aracın 2022 yılı sonunda seri üretime geçmesi bekleniyor.

GÜNSEL B9 Özellikleri Açıklandı

KKTC’nin ilk elektrikli otomobil markası olarak dünya çapında ses getiren GÜNSEL B9 modelinin hangi özelliklere sahip olduğu da belli oldu. Tam dolu pil ile hareket ettiğinde 350 km’lik bir menzil mesafesi bulunan GÜNSEL B9, ayrıca sıfırdan 100 km hıza 7.7 saniyede ulaşabiliyor.

GÜNSEL B9 modeli bünyesinde 52 kWh batarya barındırıyor. Aracın maksimum hızı ise 150 km/s olarak kayıtlara geçti. Hızlı şarj desteğine sahip olan GÜNSEL B9, Türkiye’de de rahatlıkla kullanılabilecek standartlara sahip olacak. Firma yetkilileri 2027 yılına gelindiğinde 40 bin adetlik yıllık üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

One thought on “KKTC’de Üretilen GÜNSEL Elektrikli Otomobil Türkiye’ye Geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.