TOGG İçin Kritik Süreç! 2 Milyondan Fazla Araç Yollarda Olacak

TOGG İçin Kritik Süreç! 2 Milyondan Fazla Araç Yollarda Olacak

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) üretim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre, tesislerdeki gerekli altyapılar hazırlanıyor. Bu kapsamda TOGG’un 2023 yılından itibaren yollarda olması planlanıyor. Türkiye’de milyonlarca vatandaşın merakla beklediği TOGG için kritik süreç başladı.

Edinilen bilgilere göre 2030 yılına kadar TOGG başta olmak üzere 2 milyondan fazla elektrikli aracın yollarda olması öngörülüyor. Bu kapsamda elektrikli araçlarla birlikte büyük önem taşıyan şarj altyapısının hızla büyümesi ve genişlemesi söz konusu oldu. Türkiye’de bu senenin 11 ayında elektrikli otomobil satışları 2 bin 415 ve hibrit otomobil satışları da 45 bin 195 adet oldu.

Türkiye’de Elektrikli Otomobil Satışları Artıyor

Türkiye’de Elektrikli Otomobil Satışları Artıyor

Elektrik enerjisi ile çalışan yeşil otomobillerin Türkiye otomobil pazarından aldığı pay giderek artıyor. Henüz düşük bir pay olmasına rağmen ilerleyen dönemlerde dünyadaki gelişmeler ile birlikte elektrikli otomobil satışının daha yüksek seviyelere çıkması bekleniyor. Otomotiv Distribütörleri Derneğinden (ODD) edinilen verilere göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı geçen yıla göre yüzde 1 arttı ve 675 bin 107 seviyesine ulaştı.

Dünyaca ünlü otomobil markalarının geçmiş yıllara göre daha az dizel motorlu aracı piyasaya sunması dikkatlerden kaçmadı. Bu sebeple dizel otomobil satışlarında da önemli bir azalış meydana geldi. Gelecekte içten yanmalı motora sahip otomobillerin yerini alması beklenen hibrit ve elektrikli otomobillerin satışları da son dönemde giderek artıyor.

Elektrikli Otomobil Şarj Üniteleri Kuruluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından duyurulan elektrikli araç şarj üniteleri ve istasyonları hakkında iki standart hazırlandı. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan “Elektrikli Araç Şarj Üniteleri ve İstasyonları-Kurulum ve Güvenlik Gerekleri Standardı”na göre altyapı oluşturulacak. Bakanlıktan yapılan  sonaçıklamaya göre, TOGG projesi planlanan takvime göre devam ettirilirken, Bakanlık da gerekli altyapı hazırlıklarını tamamlamak için harekete geçti.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.