VURAN Zırhlısı Deniz Piyadelerinin Envanterinde

VURAN Zırhlısı Deniz Piyadelerinin Envanterinde
2 Paylaşımlar

T.C. Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın konuşmasına yer verildi. TCG BAYRAKTAR’da görevli amfibi deniz piyadelerine hitaben bir konuşma yapan Bakan Akar, Amfibi Görev Grup Komutanlığı bünyesindeki çıkarma gemisi personeline hitap etti. Bu konuşma sırasında Cobra II TTZA’ların yanı sıra BMC üretimi Vuran TTZA’larında envantere girmesi büyük bir heyecan yarattı.

Bilindiği üzere, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Amfibi Deniz Piyade Tugayı için Vuran TTZA sipariş etmesi yakından takip ediliyordu. Siparişlerin tamamlanması ve VURAN zırhlısının envantere girmesi de dikkatlerden kaçmadı. TSK’nın 2019 yılında envanterine aldığı BMC üretimi VURAN, çok amaçlı 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) olarak askeri görevlerde kullanılıyor.

TSK Envanterine VURAN Zırhlısı Dopingi

TSK Envanterine VURAN Dopingi

Son olarak 2019 yılının Kasım ayında yetkililerin yapmış olduğu açıklamaya göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 230’dan fazla adet olacak şekilde VURAN TTZA teslim edilmişti. VURAN TTZA, daha önceki yıllarda hem Bahar Kalkanı Harekatı hem de Barış Pınarı Harekatı’nda aktif olarak güvenlik birimlerimiz tarafından kullanıldığı biliniyor. Sahada etkili bir kullanım özellikleri gösteren VURAN TTZA daha sonra deniz kuvvetlerine de taşındı.

Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na toplamda 713 adet teslimatı yapılacaktı. Fakat Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na kaç adet VURAN TTZA gönderileceğine dair açıklanan bir bilgi olmadı. BMC tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Zırhlı Araç Vuran 4×4; 9 kişilik taşıma kapasitesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

VURAN TTZA Özellikleri

Yüksek koruma ve hareket kabiliyetiyle ön plana çıkan VURAN TTZA bugüne kadar pek çok askeri harekatta aktif olarak kullanıldı. VURAN zırhlı aracının 4×4 monokok tipte zırhlı kabin ve camları, şok emici koltukları ile mayına ve balistik tehditlere karşı koruma sağlaması en önemli özelliklerinden biri olarak gösteriliyor.

VURAN zırhlısı, ön ve arka kamera, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu seçeneği ile askeri personele kullanım kolaylığı ve avantajlar sağlıyor. Edinilen son bilgilere göre K.K.K. için 512 adet, J.Gn.K. için 200 adet, Sahil Güvenlik Komutanlığı için 1 adet olmak üzere toplamda 713 adet BMC Vuran TTZA’nın tedarik edilmesi planlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.