SSB Açıkladı: AKINCI TİHA Mühimmat İle Havalandı!

SSB Açıkladı: AKINCI TİHA Mühimmat İle Havalandı!

Türkiye’nin savunma sanayi alanında edindiği kazanımlar, tüm dünya ülkeleri tarafından konuşulmaya başlandı. Özellikle 24 Şubat tarihinde resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte sahada görev alan ve Rus ordusuna karşın üstün başarılar elde eden Türk İHA ve SİHA’ları, tüm dünya ülkelerinin gündeminde yer almayı başardı.

Dünya ülkeleri tarafından maruz bırakıldığı yaptırımlar karşısında dahi zırhını indirmeyen ve davasından geri dönmeyen Rus hükümetinin, Türk İHA ve SİHA’ları ile savunma yapan Ukrayna ordusuna karşın bir zafer elde edemeyişi, yerli savunma araçlarının sahadaki başarılarını adeta gözler önüne serdi. Bu kapsamda ihracat oranını arttırmaya devam eden Türkiye, birçok farklı ülke ile daha savunma aracı sözleşmesi imzalama pozisyonunu korumaya devam ediyor.

Türkiye’nin yerli savunma araçları günden güne ünlenmeye devam ederken, ilgili araç projelerinden biri olan AKINCI TİHA’ya ilişkin bir yeni gelişme daha yaşandı. Şu ana kadar 3 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalanmasını sağlayan AKINCI TİHA ile ilgili gelişmeyi Savunma Sanayii Başkanlığı açıkladı.  Yapılan açıklama ile AKINCI TİHA’nın mühimmatlı uçuş gerçekleştirdiği ve atış testini başarı ile tamamladığı bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

Test Aşaması Başarı ile Tamamlandı!

Test Aşaması Başarı ile Tamamlandı!

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın önderliğinde yürütülen projelerden birisi olan AKINCI projesi için hazırlıklar sürüyor. Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya mühimmat entegrasyonu gerçekleştirildi ve ilk test atışı yapıldı.

Geride bıraktığımız salı günü TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmiş olan KGK- SİHA- 82 mühimmatı ile Çorlu’dan havalanan AKINCI TİHA, Sinop açıklarında belirenmiş olan deniz koordinatına yönelik ilk test atışını gerçekleştirdi. Test atışından başarılı bir sonuç elde eden AKINCI TİHA, 340 kg’lık mühimmat ile uçmuştu.

AKINCI TİHA İrtifa Rekortmenliğini Koruyor!

Geçtiğimiz günlerde Teber- 82 Güdüm Kiti ile havalanan ve deniz yüzeyinde konumlanmış hedefe yönelik başarılı bir atış testi gerçekleştiren AKINCI, Türkiye’nin milli havacılık tarihinin irtifa rekortmeni unvanına da sahip. Savunma aracının rekoru 11 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu test uçuşunda kaydedildi ve yükseklik 40.170 feet olarak tarihe geçti.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.