Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Togg standart menzil - uzun menzil batarya uygunluk

koruma26

Üye
Hayırlı akşamlar aklıma takılan bir soru var .Çok şükür standart menzil V2 versiyon almaya hak kazandım nasip olursa alacağım İnsaAllah. Allah isteyen herkese nasip etsin .Soru şu ilerleyen zamanlarda v2 versiyon aracın bataryasini uzun menzil v2 bataryasiyla değiştirmek istense böyle bir imkan var mi menzili yükseltmek icin.yani batarya konulan bölüm ve yazılımsal olarak bu mümkün mü acaba .sadece bugün için değil diyelim ki 2030 da togg çin 1000 km menzilli batarya ürettiler eski toggsahipleri bu hizmetten faydalanabilecek mi

Hayırlı olsun, Allah kazadan beladan nazardan korusun.

Sorunuza gelince, kasa ve batarya bölümü tüm versiyonlarda aynı. V1 ve V2 arasındaki farklar altyapısal değil. Aslında V1'in uzun menzil versiyonu da teknik olarak mümkün. Neden uzun menzil V1 satışa sunulmadı anlamıyorum.

Dolayısıyla, evet, kısa menzil V1 veya V2 uzun menzile sonradan yükseltilebilir. Tek soru, Togg (şirket) bu hizmeti satacak mı? Bu tamamen pazarlama stratejileriyle alakalı bir şey.

1000 km menzilli bataryada ise durum farklı. Li-ion batarya teknolojisinde büyük ilerlemeler olmazsa, günümüz teknolojisiyle 1000 km'lik batarya, 500 km'lik bataryanın 2 katı hacim ve ağırlıkta olacak. Mevcut şaside batarya için ayrılan bölüme, bu hacim artışı sığacak mı bilmiyorum. İleride Togg teknik detaylar netleştikçe bu sorunun cevabı da netleşir.

Not: Kısa ve uzun menzil V2'ler arasında 150kg civarı fark var diye hatırlıyorum. Yani kabaca her 200 km menzil için 150 kg batarya kullanılıyor. Demek ki 1000 km menzil için, uzun menzil V2'nin 375 kg daha ağırlaşması lazım, yani yaklaşık 2,5 tonluk bir araç demektir.

(Bu arada, batarya aracın tabanında olduğu için aracın ağırlık merkezini yere yaklaştırır. Dolayısıyla bataryanın ağırlığı arttıkça aracın sürüş dengesi daha da iyileşir.)

Bu arada bir not daha düşeyim. Eğer maddi durumunuz müsaitse ve Togg siparişinde sonradan menzil değişikliği yapmak mümkün ise, aracınızı uzun menzile değiştirmenizi tavsiye ederim.

Bunun sebebi, bataryaları su veya benzin deposu gibi düşünmemek lazım. Aradaki temel farklar şunlar:

1- Benzin deposunun aksine, bataryayı ne kadar yavaş şarj veya deşarj ederseniz batarya o kadar az hırpalanır, ömrü uzar. Küçük kapasiteli bir batarya, yüksek kapasiteli batarya ile aynı gücü verebilir, lakin bunu yaparken daha fazla zorlanır (her bir hücreden daha fazla akım geçer) ve daha çabuk yıpranır. Bunu güçlü ve güçsüz iki motorun orta seviyede güç üretmesine benzetin. Biri çok rahat şekilde kendini hırpalamadan o gücü üretirken, diğeri aynı gücü üretmek için kendini yırtar. Burada teşbih olsun diye uç örnek verdim ama anafikir bu. Ez cümle, uzun menzil batarya gerek şarj, gerek deşarjda daha az hırpalanır.

2- Yine benzin deposunun aksine, bataryayı %20 altına düşürdüğünüzde de batarya hırpalanmaya başlar. Kısa müddet %5'e inmiş sorun değil. Ama o vaziyette beklettiğinizde geçen her saat bataryanın ömründen ömür gider. Bir anlamda şarj bataryanın "zırhı" gibidir. Tüm batarya türleri için geçerlidir bu. Aşırı şarj da bataryaya zarar verir ama aşırı deşarj çok daha fazla zarar verir. Araç üstündeki BMS aşırı şarja izin vermez, belli bir noktaya kadar şarj ettikten sonra otomatikman şarjı keser. Deşarjda da BMS bataryanın aşırı deşarjına izin vermez (elektriği keser) ama yine de bataryanın oldukça düşük seviyelere inmesine izin vermek zorunda. Neticede, %20 şarj altına inmeniz ve o seviyede uzun müddet kalmanız küçük batarya ile daha sık karşılaşılacak bir durum. Büyük bataryada da aynısı olabilir tabii ki, ama menzil uzun olduğu için bu duruma daha seyrek düşersiniz.

Ez cümle, büyük batarya sadece menzil için değil, bataryanın ömrü için de iyi bir şey.

koruma26

Üye
Eyvallah hocam çok teşekkür ederim ilginize .ve verdiğiniz bilgiler için Allah cümlemizi kazadan beladan muhafaza eylesin İnsaAllah İsteyen herkese de ulaşmak nasip olsun hayirlisiyla .bu konuyla ilgili durum anlasilmistir 1000 km şu anlık için aşırı uç bir örnek oldu belki de ama 500 km lik batarya uyum sağlıyorsa söylediğiniz üzere bu çok olumlu bir haber oldu benim icin.Bir sorum daha olacak kusura bakmazsaniz ve müsait olduğunuzda yanıtlayabilirseniz çok sevinirim
Şimdi bahsettigimiz versiyonda V2( standart)
Direkt verdikleri şarj kablosuyla normal ev elektrigiyle şarj edebileceğiz bunda bir problem yok anladığım kadarıyla .
DC şarj ile ilgili de bir problem yok yani ihtiyaç duyuldugunda mecburen şehir dışına çıkıldığında vs kullanmamız gerekecek her ne kadar tercih etmesekte maliyet ve batarya yipranimi açısından)

koruma26

Üye
Mecburen şehir dışına çıktığımız zamanlar kullanmak durumunda kalacagiz sanırım .
Beni esas düşündüren içinden cikamadim konu
11 kW ya da 22 kW ac şarj ile ilgili
Öncelikle satış paketinde 11 kW şarj ünitesi ve uyumlu şarj kablosu bulunacak midir yoksa biz mi alacağız bu şarj ünitesini 11 kW ya da 22 kW vs girişi sanayi elektrik prizi gibi mi olacak
Sonrasında
Misalen ben normal prizle aracımı şark edersem (300 km menzil için )
3.7 kW : 18 saat: 1 kW /2 TL
7.4 kW : 9 saat : 1kw/2 TL
11 kW : 4.5 Saat : 1kw /2 TL
22 kW : 2.25 saat : 1kw / 2 TL
Şeklinde mi olacak yani süre uzayıp maliyet aynı mi oluyor .yoksa maliyet de mi artacak şarjın hızına göre acaba örneğin ; 11 kW ac ile 1 kW : 2 TL desek .22 kW ac şarj ile : 1 kW / 4 TL mi olacak kafamda deli sorular 🙂
Son olarak birde bu şarj cihazlarının taşınabilir olanları var imiş .Şimdi bu sistem de ben şehir dışı bir akraba ma gittiğimde diyelim ki şarj edecegim ama nasıl 🤔normal elektrik piriziyle olmayacaksa bu iş.sanayi elektriği lazım yine haliyle .yoksa bir donusturucu gibi bir sistem mi var acaba diye düşündüm .eğer yoksa böyle birşey o zaman taşınabilir olmasının ne anlamı var anlayamadım .sorularım burda Sona erdi 🙂
Başınızı agrittim hakkınızı helal edin Hayırlı geceler diliyorum

Şarj istasyonlarını bir kenarda tutuyorum, evde veya iş yerinde şarj ederken hangi hızda şarj ederseniz edin elektriğin kWh fiyatı neyse onu ödersiniz. Yani tek faz ~220V/3,7kW veya üçfaz ~380V/11kWh veya 22kWh olması fark etmez. Lakin ev elektriğinin kWh fiyatıyla, sanayi/ticarethane elektriğinin kWh fiyatı farklı olur tabii ki. Hangisi daha ucuz ise orada şark etmek daha ekonomik olur.

Batarya nihai olarak DC (doğru akımla) şarj oluyor aslında. AC şebekeden şarj edebilmek için aracın üstünde entegre bir AC/DC dönüştürücü var. Şu anki öğrenebildiklerimden anladığım kadarıyla araç üstünde standart 3-faz 11kWh AC/DC dönüştürücü var. Evde tek fazlı elektrik olduğu için, araç üstündeki 3-fazlı 11 kWh dönüştürücünün sadece tek fazını besleyebiliyoruz evde. Bu da 3,7 kWh ediyor. (11 kWh / 3 = 3,67kWh)

Hali hazırda anlamadığım bir şey var. Tek fazı direkt 220V'a bağlayarak aracı şarj edebiliyorsak, iş yerinde de direkt 3-fazlı sanayi elektriğine bağlayarak şarj edebilmek lazım - teorik olarak. Ama deniyor ki, 3-faz 11kWh besleyebilmek için bir duvar tipi AC şarj ünitesi alıp aracı bu şarj ünitesine bağlamak lazım. Neden duvar tipi AC şarj ünitesi gerekiyor bilmiyorum henüz. Belki bir ihtimal şu olabilir, tek fazlı ev elektriğini 3-faza dönüştürmek için duvar tipi AC şarj ünitesi gerekiyor olabilir. Yoksa neden elimde hazır 3-faz AC elektrik şebekesi varken, ve araç da 3-faz AC şarj kabul edebiliyorken AC şarj ünitesi gerekiyor olsun? Fuzuli bir şey gibi geliyor kulağa. Şu an bir cevabım yok ama yakında öğrenir paylaşırım hocam.

Son düzenleme:

koruma26

Üye
Olmaz mı hiç hocam faydaniz eksik olmayın .Kafamda baya oturmaya başladı netleşti ilgili mevzular .bu saatte dikkate alıp okuyup edip cevap yazmaya uğraşmanız bile tek başına büyük incelik .Allah razı olsun tekrardan hayırlı sahurlar hocam Allah'a emanet

koruma26

Üye
Bu arada bir not daha düşeyim. Eğer maddi durumunuz müsaitse ve Togg siparişinde sonradan menzil değişikliği yapmak mümkün ise, aracınızı uzun menzile değiştirmenizi tavsiye ederim.

Bunun sebebi, bataryaları su veya benzin deposu gibi düşünmemek lazım. Aradaki temel farklar şunlar:

1- Benzin deposunun aksine, bataryayı ne kadar yavaş şarj veya deşarj ederseniz batarya o kadar az hırpalanır, ömrü uzar. Küçük kapasiteli bir batarya, yüksek kapasiteli batarya ile aynı gücü verebilir, lakin bunu yaparken daha fazla zorlanır (her bir hücreden daha fazla akım geçer) ve daha çabuk yıpranır. Bunu güçlü ve güçsüz iki motorun orta seviyede güç üretmesine benzetin. Biri çok rahat şekilde kendini hırpalamadan o gücü üretirken, diğeri aynı gücü üretmek için kendini yırtar. Burada teşbih olsun diye uç örnek verdim ama anafikir bu. Ez cümle, uzun menzil batarya gerek şarj, gerek deşarjda daha az hırpalanır.

2- Yine benzin deposunun aksine, bataryayı %20 altına düşürdüğünüzde de batarya hırpalanmaya başlar. Kısa müddet %5'e inmiş sorun değil. Ama o vaziyette beklettiğinizde geçen her saat bataryanın ömründen ömür gider. Bir anlamda şarj bataryanın "zırhı" gibidir. Tüm batarya türleri için geçerlidir bu. Aşırı şarj da bataryaya zarar verir ama aşırı deşarj çok daha fazla zarar verir. Araç üstündeki BMS aşırı şarja izin vermez, belli bir noktaya kadar şarj ettikten sonra otomatikman şarjı keser. Deşarjda da BMS bataryanın aşırı deşarjına izin vermez (elektriği keser) ama yine de bataryanın oldukça düşük seviyelere inmesine izin vermek zorunda. Neticede, %20 şarj altına inmeniz ve o seviyede uzun müddet kalmanız küçük batarya ile daha sık karşılaşılacak bir durum. Büyük bataryada da aynısı olabilir tabii ki, ama menzil uzun olduğu için bu duruma daha seyrek düşersiniz.

Ez cümle, büyük batarya sadece menzil için değil, bataryanın ömrü için de iyi bir şey.
Sanırım böyle birşey mümkün değil hocam ki zaten kendimi epey zorlayarak V2 çekilişe katilabildim gönül ister ki uzun menzil ön sipariş edebilse idim .o zaman kafamda içimde daha rahat olabilirdi şarj açısından ama bütçe meselesi tabi 160 bin fark var arada .togg şöyle bir mesaj attı hocam aşağıya kopyalıyorum . .ama yine de iletisime geçip bir sorarım menzil değişikliği mümkün olabiliyor mu diye .belki bir ihtimal şartları iyice zorlayarak tüm gemileri yakarak uzun menzile geçiş yapmayı düşünebilirim böyle bir imkan sunarlarsa .

Merhaba,
Tebrikler!

29 Mart'ta gerçekleştirdiğimiz çekiliş sonucu Togg T10X için ASİL listeden sipariş hakkını kazanan ilk kullanıcılarımız arasında yerinizi aldınız. Sipariş verdiğiniz T10X'inizin teslimat süreci ile ilgili tüm bilgileri Trumore mobil uygulamamız üzerinden sizinle paylaşacağız. Trumore uygulamasındaki alt menü üzerinde yer alan "Fazlası" butonuna tıklayıp, "Siparişlerim" başlığına girerek siparişinizin mevcut durumu güncellenecek ve görüntüleyebileceksiniz.
Seçtiğiniz donanım detayında herhangi bir değişiklik hakkınızın olmadığını belirtmek isteriz. Değişen piyasa koşulları ve maliyet değişikliklileri nedeniyle T10X fiyatlarında güncelleme yapılabilir.

Heyecanımıza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz.

Togg Care Kullanıcı İlgi Merkezi

Sanırım böyle birşey mümkün değil hocam ki zaten kendimi epey zorlayarak V2 çekilişe katilabildim gönül ister ki uzun menzil ön sipariş edebilse idim .o zaman kafamda içimde daha rahat olabilirdi şarj açısından ama bütçe meselesi tabi 160 bin fark var arada .togg şöyle bir mesaj attı hocam aşağıya kopyalıyorum . .ama yine de iletisime geçip bir sorarım menzil değişikliği mümkün olabiliyor mu diye .belki bir ihtimal şartları iyice zorlayarak tüm gemileri yakarak uzun menzile geçiş yapmayı düşünebilirim böyle bir imkan sunarlarsa .

Merhaba,
Tebrikler!

29 Mart'ta gerçekleştirdiğimiz çekiliş sonucu Togg T10X için ASİL listeden sipariş hakkını kazanan ilk kullanıcılarımız arasında yerinizi aldınız. Sipariş verdiğiniz T10X'inizin teslimat süreci ile ilgili tüm bilgileri Trumore mobil uygulamamız üzerinden sizinle paylaşacağız. Trumore uygulamasındaki alt menü üzerinde yer alan "Fazlası" butonuna tıklayıp, "Siparişlerim" başlığına girerek siparişinizin mevcut durumu güncellenecek ve görüntüleyebileceksiniz.
Seçtiğiniz donanım detayında herhangi bir değişiklik hakkınızın olmadığını belirtmek isteriz. Değişen piyasa koşulları ve maliyet değişikliklileri nedeniyle T10X fiyatlarında güncelleme yapılabilir.

Heyecanımıza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz.

Togg Care Kullanıcı İlgi Merkezi
Koltuk rengi bari değiştirilebilseydi.

koruma26

Üye
Koltuk rengi bari değiştirilebilseydi.
Hiç bir değişiklik yapılamayacak sanırım hocam maalesef anladigim kadarıyla.yani aslında acizane fikrim çekilişte hak kazananlara 24 ya da 48 saat gibi bir ek süre tanınıp değişiklik yapmak isteyenlere bir şans verilebilir diye düşünüyorum .Sonuçta araçlar daha üretilmedi çünkü .en azından isteyen koltuk rengini değiştirir isteyen standart menzili uzun menzil yapabilir isteyen cam tavan ekleyebilir vs .

Hiç bir değişiklik yapılamayacak sanırım hocam maalesef anladigim kadarıyla.yani aslında acizane fikrim çekilişte hak kazananlara 24 ya da 48 saat gibi bir ek süre tanınıp değişiklik yapmak isteyenlere bir şans verilebilir diye düşünüyorum .Sonuçta araçlar daha üretilmedi çünkü .en azından isteyen koltuk rengini değiştirir isteyen standart menzili uzun menzil yapabilir isteyen cam tavan ekleyebilir vs .
Üretilmedi ancak sipariş bilgilerini hemen geçip üretime başlamışlar gibi duruyor. Dekoratif son aşamalar dışında kalan çekirdek parçaları ise çoktan üretmişlerdir diye düşünüyorum. Nisan ayında teslimata başlamazlardı değilse.

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
2,459
Kullanıcılar
9,991
Son üye
arel