Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

İHA ve SİHA Arasında Ne Fark Var?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
İHA ve SİHA arasındaki fark sektör ile ilgilenen kişiler, sade vatandaşlar, diğer ülkelere mensup olan kişiler ve yerli ile yabancı basın tarafından sıklık ile gündeme gelen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Söz konusu araçların üstün yeteneklere sahip olduğu herkes tarafından bilinirken, araçların arasında nasıl bir fark olduğu tam olarak bilinmemektedir.

İHA ve SİHA, ülkemizin milli üretimlerinden ikisini oluşturmaktadır. Savaş dönemlerinde alanlarda sergiledikleri üstün performanslar ile dikkatleri üzerlerine çeken bu araçlar, diğer ülkelerin yönetimleri tarafından da yakından takip edilmektedir. Özellikle yakın zaman önce başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile öne çıkan SİHA’lar, ordularını olası bir savaş durumuna karşı hazır hale getirmek isteyen ülkeler tarafından oldukça büyük bir talep görmektedir.

Hem İHA hem de SİHA, ülkemiz tarafından üretilebilen ve yerlilik oranları oldukça yüksek olan insansız hava araçlarıdır. Temelde aynı amaçlara hizmet ediyor gibi gözükseler de İHA ve SİHA’ların kullanım alanları ve özellikleri birbirlerinden ayrılmaktadır.

İHA Nedir?

İHA Nedir?
İHA, “insansız hava aracı” açılımına sahiptir. Ülkemizin yerli ve milli gururlarından birisi olan bu araç, son dönemlerde yabancı ülkelerin ve basınlarının dikkatlerini oldukça çekmektedir. Uzaktan kumanda edilebilmesinin yanı sıra bir uçuş planı kapsamında otomatik olarak da hareket edebilen insansız hava araçları, pek çok farklı alanda aktif olarak kullanılabilmektedir.

İHA'ların Kullanım Alanları Nelerdir?

İHA’ların kullanım alanları, arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisini oluşturmaktadır. Hem ülkemiz basını hem de yabancı basın tarafından bir süredir yakından takip edilen İHA’lar, üstün yeteneklere sahiplerdir. İHA’lar son dönemlerde geliştirilmiş olan teknolojiler ile birlikte oldukça popüler hale gelmeyi başarmışlardır. Birçok farklı alanda kullanıma müsait olacak şekilde tasarlanmış olan insansız hava araçları, şu alanlarda performans sergileyebilmektedir:
  • Keşif, gözetleme, imha etme, taşımacılık, kamera çekimi, zirai ilaçlama, yangın söndürme

SİHA Nedir?

SİHA Nedir?
SİHA, son dönemlerde isminden sıklık ile söz ettirmeyi başaran bir savunma aracıdır. "Silahlı insansız hava aracı" açılımına sahip olan SİHA, 24 Şubat tarihinde resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte popülerliğinin zirvesine ulaşmıştır. Uzaktan kumanda ile yönetilebilen bir askeri uçak olarak nitelendirilebilen SİHA’nın iki türü bulunmaktadır. Birinci SİHA uzaktan kumanda edilebilirken ikinci SİHA, bir uçuş planı dahilinde otomatik olarak hareket edebilmektedir.

SİHA'ların Özellikleri Nelerdir?

SİHA’ların özellikleri, arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından bir diğeridir. Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte popülerliklerine popülerlik katmayı başaran bu araçlar, alanda sergileyebildikleri üstün yetenekleri ile öne çıkmaktalardır. Yapılan resmi açıklamalara göre SİHA'ların sahip oldukları temel özellikler şu şekilde sıralanmıştır:
  • Gövde uzunluğu: 6,6 metre
  • Kanat açıklığı: 12 metre
  • Toplam kalkış ağırlığı: 650 kg
  • Faydalı yük ağırlığı: 55 kg
  • Azami hız: 135 knot
  • Servis irtifası: 27 bin feet
  • Havada kalış süresi: 25 saat

SİHA'ların Savaştaki Önemi

SİHA'ların savaşta sahip oldukları önem, oldukça büyük bir paya sahiptir. Ekonomik olarak Ukrayna’dan çok daha geniş imkanlara sahip olan Rus hükümeti, 24 Şubat tarihinde Ukrayna sınırlarını ihlal ederek savaşı başlattı. Kendisine uygulanan yaptırımlara aldırış etmeden savaş harekatları düzenlemeye devam eden Rusya, kısa süre içerisinde kendisinden daha zayıf gördüğü Ukrayna’yı ele geçireceğini düşünürken, sandığı gibi olmadı.

Ukrayna ordusu tarafından sıklık ile kullanılan Türk savunma araçları, Rus ordusunu her alanda püskürtmeyi başardı. Ukrayna ordusunun büyük kazanımlar elde etmesini sağlayan SİHA’lar hem Ukrayna halkı hem de diğer ülkeler tarafından büyük övgü aldı.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst