Araba Radyatörü Temizliği Nasıl Yapılır?

Araba Radyatörü Temizliği Nasıl Yapılır?

Araba radyatörü temizliği nasıl yapılır? Araba radyatör temizliğini kendim yapabilir miyim? Araba radyatörü nedir? Radyatör araçlarda ne işe yaramaktadır? Diye pek çok soru sorulmaktadır. Radyatör araçlarda çok önemli bir parçadır ve araç sahibi olan kişilerin araç kullanırken dikkat etmesi gereken kuralların da başında; radyatörün aşırı ısınması, aşırı ısıya maruz kaldığında ortaya nelerin çıkabileceğini bilmesi gelmektedir.

Bir araçta radyatör olmaması durumunda motor kelimenin tam anlamı ile eksiktir. Radyatörün görevi aşırı ısınmaya neden olacak tüm etmenleri önlemek için kullanılan bir sistemdir. İki aşamadan oluşan bu sistemde soğutma suyunun dolaşımını yerine getirmek ve soğutma fanı tertibatı sağlamak asil görevler arasındadır.

Eğer radyatör bu görevlerini yerine getirirse motorun, araçta kullanılan akaryakıt ile temasları nedeniyle aşırı ısınmasının önüne geçilmiş olmaktadır. Araç sahipleri için araba radyatörü temizliği nasıl yapılır? Ve araç sahiplerinin bu önemli parçanın bakımına dikkat etmeleri ve araç radyatör temizliği hangi aralıklarla yapılmalıdır konusu çok önemli hususlar barındırmaktadır.

Araç Radyatör Temizliği Nedir?

Araç ya da oto radyatör temizlikleri araba sahipleri tarafından yılda mutlaka 1 defa yapılması gereken bir bakımdır. Genelde araçların çok kullanılması ile bağlantı kurulsa da araçlarda günlük kullanıma da bağlı olarak kireçlenme durumları görülmektedir. Kireçlenme tüm cihazlarda olduğu gibi radyatörlerde de tıkanmalara sonrasında da arıza ve çalışmamalara kadar gitmektedir. Bu duruma önlem alınmazsa radyatörün bozulmasına kadar gitmektedir.

Araba radyatörü temizliği nasıl yapılır? Sorusuna cevap arayanlar için ilk başta yapılması gereken şey; sistemde var olan tüm borularda temizlik yapılması gerekmektedir. Bu işlem için en doğru araç radyatör temizleme kimyasalı ve araç radyatör temizleme makinesi kullanımıdır.

Araba Radyatörü Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç Radyatörü Nasıl Temizlenir?

Araçta bulunan radyatörü temizlemek için ilk yapmanız gereken aracı havadar, aydınlık bir alana park etmenizdir. Ardından motorun soğumasını bekleyerek kullanacağınız araç radyatör temizleme ilacını ve cihazını kullanarak temizliği yapabilirsiniz.

Araç sahiplerinin burada dikkat etmesi gereken şey araç radyatör temizliğinde kullanacakları kimyasal ilaçların asidik ürünler (maddeler) içermemesidir. Piyasada sahte, markasız, kalitesiz araç radyatör temizleme ürünlerini kullanmanız halinde radyatörü temizleme değil aşındırırmış olursunuz.

Araba Radyatörü El ile Temizlenir mi?

Aracınızın radyatörünü temizlemek için bir bakım servisine götüremeyecek durumda iseniz ve araba radyatörü temizliği nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız yapmanız gereken şey; arabanızı havadar ve temiz bir alana çekmek, ardından motorun soğumasını bekleyerek radyatör kapağını açmanız ve içerisine en az yarım litre kadar su doldurmanızdır.

Radyatörün kapağını kapatın ve motoru çalıştırarak 5 ila 10 dakika ısınmasını bekleyin. Isındıktan sonra radyatörün tahliye vanasını açın ve pis suyun boşalmasını bekleyin eğer hala pis gözüküyorsa (ki öyle olacaktır) bu işlemi radyatör tamamen temizlenene kadar devam ettirin. Radyatör temizliği için en iyi yöntem kesinlikle uzman bir ekipten yardım almaktır.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.