250 ALTAY Tankı 2023’te TSK Envanterine Girecek

250 ALTAY Tankı 2023'te TSK Envanterine Girecek
0 Paylaşımlar

Türkiye’nin ilk yerli ana muharebe tankı ALTAY’da kullanılan motorun tedariki sürecinde işlemler tamamlandı. Güney Kore’den yapılacak ziyaret ile ülkede ALTAY tankının motor tedarikine ilişkin son imzalar atılacak. Savunma sanayiinde adından sık sık söz ettiren ALTAY tankı, son dönemde dünya çapında ilgi görüyor. Türkiye’nin ilk ana muharebe tankı ALTAY motoru Güney Kore’den tedarik edilecek. Türkiye ile Güney Kore yetkilileri arasında atılması beklenen imzalar için sona gelindi.

ALTAY tankı ile ilgili önceki gelişmeleri resmi sosyal medya hesabından duyuran Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, heyecanlandıran bir haber verdi. ALTAY tankı motor tedariki için Güney Kore ile Türkiye arasında niyet beyanı imzalandı. Nihai imzaların atılması için Güney Kore heyetinin Türkiye’ye gelip anlaşmayı sona erdirmesi bekleniyor. ALTAY tankı, son dönemde tüm dünyada büyük ilgi gören savunma araçları arasında öne çıkıyor.

ALTAY Motoru Güney Kore’den

ALTAY Motoru Güney Kore'den

Yerli motorun geliştirme süreci devam ederken, ALTAY tanklarında ilk etapta kullanılacak motor için Güney Kore hükümetiyle anlaşıldı. 2018 yılında sözleşmesi uygulamaya giren Batu motoru ile tankın ilk prototipi entegre edildi. Bununla birlikte bin 500 beygir motor gücüne sahip ALTAY motorunda transmisyon aşamasına gelindi.

Son imzaların da atılmasıyla birlikte motorun 2023 yılında çalıştırılması bekleniyor. Gerekli testler yapıldıktan sonra ALTAY tankı TSK’ya 2023 yılından itibaren teslim edilecek. ALTAY tankı, Türkiye’de geliştirilen 3. nesil ana muharebe tankı olarak öne çıkıyor. ALTAY ismi, Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordu komutanı Fahrettin ALTAY’dan aldı.

250 ALTAY Tankı Seri Üretime Girecek

Geleceğin muharebe şartlarına uygun olarak geliştirilen ALTAY ana muharebe tankının projeleri sadece Türkiye’de değil dünya basınında da sık sık dikkat çekiyor. 2018 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı ile BMC (British Motor Company) arasında imzalanan seri üretim sözleşmesi ile ALTAY tankı üretimine başlandı.

Savunma Sanayiinde Türkiye’ye bir sınıf daha atlatacak bu hamle ile ALTAY tankı üretim süreci başladı. Proje kapsamında ana yüklenici olarak hizmet veren BMC, sözleşmeye göre 250 adet ALTAY tankı üretecek. Seri üretimle hazırlanması beklenen bu projeyle 2023 yılında 250 adet ALTAY tankının TSK envanterine girmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

One thought on “250 ALTAY Tankı 2023’te TSK Envanterine Girecek

  1. TANK SAYISI ÇOK DÜŞÜK….. EN AZ 15.000 ADET ÜRETİLMELİ….. ve HEPSİ YERLİ MODEL OLMALI…… HER ŞEY TÜRK İÇİN….. TÜRK’e GÖRE…… TÜRK TARAFINDAN….. 63 / 1 TÜRK DAĞ KOMANDO Hüseyin…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.