Yerli Otomobil Fabrikası Son Durum Bilgisi? 2021

Yerli Otomobil Fabrikası Son Durum Bilgisi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temel atma törenini yaptığı, TOGG yerli otomobil fabrikasının inşası, 18 Temmuz’da başlatıldı. Bursa Gemlik’te Cumhurbaşkanlığı tarafından tahsis edilen Türk Silahlı Kuvvetleri arazisinde fabrikanın inşası başladı. O günden beri bilinen tek şey ise inşa sürecinin devam ettiği oldu. Firmanın o zamanlarda sosyal medya üzerinden paylaştığı kısa görüntülerde ise inşaatın son halinden bazı görüntüler görüldü.

Birçok İlke İmza Atacak

TOGG yerli otomobil fabrikası sayesinde, Türkiye’de pek çok ilke imza atılacağı söylendi. Üretim tesisi yaklaşık 1.2 milyon metrekarelik bir alana inşa ediliyor. Kapalı alan olarak 230 bin metrekare üzerine karar verilen tesiste, çalışanların ise %30’unun kadınlardan oluşacağı da verilen bilgilerin arasındaydı.

Ne Zaman Bitecek?

2022 yılında yüzde yüz elektrikle çalışan SUV ve daha sonrasında sedan model üretimlerini gerçekleştirmesi düşünülen tesis inşaatının 18 ayda bitmesi hedeflendiği biliniyor. Türkiye Otomobil Girişim Grubu’na (TOGG) ait olan Gemlik’teki askeri alanda inşaatı başlayan yerli otomobil fabrikası inşaatında, 2000 kişinin çalıştığı biliniyor. Projenin toplam bedelinin 22 milyar Türk Lirası olduğu ve tesisin 49 yıllığına TOGG’ a tahsis edildiği daha önce açıklanmıştı. Arazinin hazırlığı ve inşaatı esnasında 50 kamyon, 10 kule vinç, 5 mobil vinç, 5 kazı makinesi, 5 ekskavatör, 20 mikser, 3 tane beton pompası ve 5 tane jet grout makinesi kullanılıyor.

Fabrika’nın Bazı Özellikleri

Yerli Otomobil Fabrikası Son Durum Bilgisi?  Türkiye’nin en teknolojik otomobil fabrikası olması tesisin en önemli özelliklerinden biri oluyor. Tek bir tesis içinde hem üretimin, hem stil tasarımının, hem Ar-Ge çalışmalarının hem de prototip hazırlıkları, test birimi gibi birçok çalışmanın olması da bir ilk olacak. Yerli Batarya Paketi çalışmalarının başlaması ile bataryaların yurtdışından alınması durumu olmayacak.

Yeni Astra Nerede Üretiliyor?

Batarya paketinin üretileceği bu tesiste aynı zamanda Türkiye’nin ilk yüzde yüz elektrikli otomobili de üretilecek. Akıllı ve çevre dostu bir fabrika olacağı bilinen yerli otomobil fabrikasının, Avrupa’nın en temiz fabrikası olma özelliği de fabrikayı ön plana çıkaran bir özellik olacak. Üretim anında ve sonrasında gelişen ve gelişebilecek hatalar ve kusurlar, gelişmiş kamera ve sensor sistemleri ile engellenebilir olacaktır.

Öneri Yazı: Türkiye’de Resmi Olarak Satılan Tamamen Elektrikli Otomobil Modelleri 

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.