Yerli Aplikasyon Zoop Nedir?

Kodeco tarafından üretilen mini elektrikli otonom araçlar için yerli aplikasyon üretildi. Türk mühendislerin yazdığı Yerli Aplikasyon Zoop nedir? Ne işe yarar? Bu sorulara cevap arayacağız.

Milli Teknoloji Hamlesi Hız Kesmiyor

T3 vakfı başkanı Selçuk Bayraktar’ın başlattığı ve tüm Türkiye tarafından sahiplenilen Milli Teknoloji Hamlesi, hız kesmiyor. Farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok yerli firma ithalat yapılan ürünleri yerlileştirmeye ve hatta geliştirerek yeni ürünler ortaya koymaya devam ediyor.

Yerli Aplikasyon Zoop, Nedir?

Son yıllarda hem dünyada hem de Türkiye’de ekosistemi artan araç paylaşım platformlarına fark yaratabilecek bir yenisi de KODECO tarafından eklendi.İzmir’de faaliyet gösteren teknoloji şirketi KODECO tarafından üretilen elektrikli araçları bir önceki yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Ürettiği mini elektrikli araçlarla entegre çalışacak olan, yerli mühendislerimizin yazdığı mobil paylaşım platformu ZOOP’u biraz daha yakından tanıyalım.

Daha önce de bisiklet veya elektrikli scooterlarda kullanılan teknolojiye benzer bir teknoloji olan Zoop mini elektrikli araçlarda kullanıldığı için ayrışıyor. Saatte 70 kilometre hıza çıkabilen mini elektrikli araçlarda, lityum iyon batarya teknolojisi kullanılıyor. Evlerdeki pirizlerde de şarj edilebilen araçlar, tepesinde bulunan güneş panelleri aracılığıyla enerjisinin önemli bir kısmını güneşten de alabiliyor.

Mini araçların üzerine yerleştirilen ışıklarla kullanıcısına mesaj veren sinyalizasyon sistemi bulunuyor. Yeşil ışık ‘kiralanabilir’, mavi ışık ‘kullanımda’, kırmızı ışık ise ‘şarjı yetersiz’ anlamı taşıyor.

Ulaşım Pazarına Yeni Bir Soluk

Tek şarjla yaklaşık 100 kilometre gidebilen aracın anahtarı ise internet üzerinden indirilen Zoop isimli mobil uygulama. Aracın kapısı uygulamayla açılıyor. Araç içinde bulunan dokunmatik ekran üzerinden çalışan araçta, ileri-geri vitesler de yine bu dokunmatik ekran üzerinden ayarlanıyor.

Araçlar maksimum 2 kişinin kullanımı için uygun olarak tasarlanmış. Yerli mini elektrikli araçlar ile mobil paylaşım platformu Zoop, İstanbul Maslak’ta testlere başladı. İzmir’de de başlamak üzere alt yapı kurduklarını ifade eden şirketin yönetim kurulu başkanı Kerem Odabaşı;

Zoop’un en basit tabiriyle bir araç paylaşım platformu ve paylaşım teknolojisi olduğunu dile getirdi. Odabaşı, Mobilite ve paylaşım teknoloji platformu Zoop kullanıcılarına sunduğu özel yolculuk deneyimiyle kısa mesafe ulaşım pazarına yepyeni bir soluk getirecek.

Odabaşı; Zoop mini araçlarımız özellikle şehir içi kullanımına çok uygun. Cep telefonu aplikasyonu üzerinden kendiniz kiralayabiliyorsunuz. Bu kiralama modelenin örneği var. Ancak bu boyutlardaki mini araçlarla sunulan servis ve kullanıcı deneyiminin Türkiye’de ve dünyada da örneği yok.” dedi.

Zoop’un Türkiye’de doğduğunu ve Avrupa’da büyüyeceğini, ifade eden Odabaşı, Zoop’un kullanım alanlarını sıkışık kentsel alanlarda, şehir içi banliyö hatlarında, üniversite kampüsleri ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanılmasını istediklerini ifade ederek, pilot çalışmalarda kullanıcı deneyimlerinden çok olumlu dönüşler aldıklarını sözlerini ekledi.

İlgili aramalar:

  • ZOOP Araba
  • ” ücret
  • Zoop Nedir
  • ”  Araba fiyatı
  • ZOOP Araba Fiyatları
  • ” city
  • “”elektrikli Araba Fiyatları

İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu