Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Zoop Nedir? Elektrikli Araba ZOOP Kiralama


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Bu gün sizlere Zoop Nedir? Elektrikli otomobil Zoop ne işe yarar? Mini Elektrikli araba ZOOP Kiralama işlemlerini ve bu kiralama fiyatları hakkında detayları anlatacağım. İzmir de başlayan bu proje yavaş yavaş Türkiye'nin her noktasında kullanıma başlayacak. Öncelikle Zoop nedir diyerek başlamak istiyorum. Zoop güneş enerjisi ile kendini şarj eden elektrikle çalışan mini araçtır.

Proje telefonunuza indirilen bir uygulama ile başlatılmaktadır. Yani anahtarı oradan kuracağınız kimlik detaylarınızın yer aldığı ZOOP uygulamasıdır. Ayrıca araç dolu batarya ile tam olarak 70 km hıza çıkarak, 100 km mesafeye kadar gidebiliyor. Türkiye de gilizlenen bu proje şimdi Avrupa'da da kullanıma sunulacaktır.

ZOOP Elektrik araç kiralama​

Burada şehir içi kısa mesafede araç kiralama isteğini ortadan kaldırma amaçlanmaktadır. Yani büyükşehir içerisinde ilçeden ilçeye geçeceksiniz. Bunun için Elektrikli Araba ZOOP Kiralama devreye girecektir. Araç dolu iken yeşil ışık yanarken, şarjı azalırsa da kırmızı ışık yakacaktır.

Yeni nesil elektrikli araç kiralama sistemi olarak kurulan Elektrikli mini araç ZOOP kiralama fiyatları ise uygulamasında mevcuttur. Araba kiralama fiyatları ve şartları ancak ZOOP uygulamasını indirerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca hemen aşağıda yer alan video üzerinden merak ettiğiniz detaylara ulaşabilirsiniz.
Şu an için İzmir'de kiralanabilen ZOOP için belirlenen noktalardan aracı alıp belirlenen noktalara teslim etmeniz gerekmektedir.

Araçlar dakika bazında fiyatlara sahiptir. Şimdilik sadece günlük kiralama sisteminin aktif olduğunu söylememizde yarar vardır. İlerleyen zamanda ise dakika bazına dönecektir. Aracı istediğiniz istasyondan alıp şimdilik 5 farklı noktada da Elektrikli araç ZOOP'u teslim edebiliyorsunuz. Dediğim gibi ZOOP kiralama fiyatları zamanla da ortaya çıkacaktır.
Elektrikli Araba ZOOP Kiralama

Elektrikli Araba ZOOP Kiralama şartları nelerdir?​

ZOOP kiralamak için aktif bir araç kullanıcı olmanız ve en az 1 yıllık ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Bu şartları tamamlarsanız eğer Elektrikli araba ZOOP'un kapıları sizlere açılacaktır. Ayrıca ZOOP araba kiralama için de adım adım randevu oluşturmanız ve randevu günü ve saatinde aracınızı istediğiniz bir noktadan teslim almanız gerekmektedir.

İnce bir detay vermek gerekirse de tıpkı araç kiralama yaptığınız gibi teslim almaya gelince de sözleşme ve benzeri evrakları doldurmanız gerekmektedir. Tıpkı Rent A Car sistemi gibi İzmir'de bulunan ZOOP aracını kiralama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Habermiz Zoop Duyurma​

Kodeco tarafından üretilen mini elektrikli otonom araçlar için yerli aplikasyon üretildi. Türk mühendislerin yazdığı Yerli elektrikli araba Zoop nedir? Ne işe yarar? Bu sorulara cevap arayacağız.

Milli Teknoloji Hamlesi Hız Kesmiyor​

T3 vakfı başkanı Selçuk Bayraktar'ın başlattığı ve tüm Türkiye tarafından sahiplenilen Milli Teknoloji Hamlesi, hız kesmiyor. Farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok yerli firma ithalat yapılan ürünleri yerlileştirmeye ve hatta geliştirerek yeni ürünler ortaya koymaya devam ediyor.

Yerli Aplikasyon Zoop, Nedir?​

Son yıllarda hem dünyada hem de Türkiye'de ekosistemi artan araç paylaşım platformlarına fark yaratabilecek bir yenisi de KODECO tarafından eklendi. İzmir'de faaliyet gösteren teknoloji şirketi KODECO tarafından üretilen elektrikli araçları bir önceki yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Ürettiği mini elektrikli araçlarla entegre çalışacak olan, yerli mühendislerimizin yazdığı mobil paylaşım platformu ZOOP'u biraz daha yakından tanıyalım. Daha önce de bisiklet veya elektrikli scooterlarda kullanılan teknolojiye benzer bir teknoloji olan Zoop mini elektrikli araçlarda kullanıldığı için ayrışıyor. Saatte 70 kilometre hıza çıkabilen mini elektrikli araçlarda, lityum iyon batarya teknolojisi kullanılıyor.

Evlerdeki pirizlerde de şarj edilebilen araçlar, tepesinde bulunan güneş panelleri aracılığıyla enerjisinin önemli bir kısmını güneşten de alabiliyor. Mini araçların üzerine yerleştirilen ışıklarla kullanıcısına mesaj veren sinyalizasyon sistemi bulunuyor. Yeşil ışık 'kiralanabilir', mavi ışık 'kullanımda', kırmızı ışık ise 'şarjı yetersiz' anlamı taşıyor.

Ulaşım Pazarına Yeni Bir Soluk​

Tek şarjla yaklaşık 100 kilometre gidebilen aracın anahtarı ise internet üzerinden indirilen Zoop isimli mobil uygulama. Aracın kapısı uygulamayla açılıyor. Araç içinde bulunan dokunmatik ekran üzerinden çalışan araçta, ileri-geri vitesler de yine bu dokunmatik ekran üzerinden ayarlanıyor. Araçlar maksimum 2 kişinin kullanımı için uygun olarak tasarlanmış.

Yerli mini elektrikli araçlar ile mobil paylaşım platformu Zoop, İstanbul Maslak'ta testlere başladı. İzmir'de de başlamak üzere alt yapı kurduklarını ifade eden şirketin yönetim kurulu başkanı Kerem Odabaşı; Zoop'un en basit tabiriyle bir araç paylaşım platformu ve paylaşım teknolojisi olduğunu dile getirdi. Odabaşı, Mobilite ve paylaşım teknoloji platformu Zoop kullanıcılarına sunduğu özel yolculuk deneyimiyle kısa mesafe ulaşım pazarına yepyeni bir soluk getirecek.

Odabaşı; Zoop mini araçlarımız özellikle şehir içi kullanımına çok uygun. Cep telefonu aplikasyonu üzerinden kendiniz kiralayabiliyorsunuz. Bu kiralama modelenin örneği var. Ancak bu boyutlardaki mini araçlarla sunulan servis ve kullanıcı deneyiminin Türkiye'de ve dünyada da örneği yok." dedi.

Zoop'un Türkiye'de doğduğunu ve Avrupa'da büyüyeceğini, ifade eden Odabaşı, Zoop'un kullanım alanlarını sıkışık kentsel alanlarda, şehir içi banliyö hatlarında, üniversite kampüsleri ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanılmasını istediklerini ifade ederek, pilot çalışmalarda kullanıcı deneyimlerinden çok olumlu dönüşler aldıklarını sözlerini ekledi.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst