MAMBA Hava Sistemi Romanya’ya Giriş Yaptı!

MAMBA Hava Sistemi Romanya'ya Giriş Yaptı!

NATO üyesi Fransa’dan Romanya’ya MAMBA Havacılık Sistemi sevkiyatı gerçekleşti. Sistemin özellikleri, kamuoyuna duyuruldu.

Fransa’dan Romanya’ya Destek!

Fransa’dan Romanya’ya Destek!

NATO üyesi olan Romanya’ya, NATO üyesi olan diğer bir ülke Fransa’dan destek sevkiyatı gerçekleşti. Yapılan son dakika açıklamasına göre NATO’nun Doğu kanadından gelebilecek olan saldırıları önlemek adına Romanya’nın savunmasının güçlendirilmesine karar verdiği ve bu doğrultuda da Fransa’nın harekete geçerek ülkeye MAMBA Hava Sistemi’nin sevkiyatını gerçekleştirildiği bilgisi kaydedildi.

NATO’dan Açıklama Gecikmedi!

Fransa’nın Romanya’ya MAMBA Hava Sistemi yardımından bulunmasından sonra NATO’dan konuya ilişkin açıklama geldi. NATO tarafından yapılan resmî açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Birçok müttefik ortak bir çaba ile Rus ordusunun nedensiz yere Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Doğu kanadında daha fazla savunma pozisyonunun oluşturulması adına hem füze sistemleri hem de savaş uçakları sağlamaya devam ediyor. Fransa’nın Romanya’ya karadan- havaya füze sistemini aktarması ile birlikte, NATO’nun Doğu kanadından gelebilecek olan potansiyel tehditlere karşı artan uyanıklığa sahip olduğu gözler önüne serilmiş oldu.”

MAMBA Hava Sisteminin Özellikleri

Fransa’nın Romanya ülkesine MAMBA Hava Sistemi tedarik etmesi ile birlikte söz konusu sistemin özellikleri merak edilmeye başlandı. Bölgede çıkabilecek olan olası saldırılara karşı aktif rol alması planlanan MAMBA Hava Sistemi’nin özellikleri, kamuoyu ile paylaşıldı.

Yaklaşık olarak 100 personelin kontrolünde bulunan MAMBA Hava Sistemi, orta menzilli hava savunma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. NATO’nun Romanya bölgesinde ki füze savunma ve entegre hava ağının güçlendirilmesi, bu sistem ile sağlanmış olacak. MAMBA sistemi, Romanya ve NATO’nun taktiksel data linklerine bağlı şekilde aktifliğini koruyacak.

MAMBA Hava Sistemi eş zamanlı olarak 100’ün üzerinde hedefi takip edebilme özelliğine sahip. Ayrıca sistem, 10 hedefe de aynı anda angaje olabiliyor. 48 adet füze ise olası bir saldırıya karşı ateşlenmeye hazır olacak şekilde sürekli olarak bekletiliyor.

MAMBA Hava Sistemi’nin bir özelliği de Avrupalı ülkeler tarafından tasarlanmış olan tek balistik füzesavar silah sistemi olması. Sistemde Aster- 30 füzesi kullanılıyor ve bu sistemde uçaklar 120 kilometre, füzeler ise 30 kilometre öteden engellenebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.