Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Yusufeli Barajının Özellikleri Nedir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Son yılların en büyük yatırımlarından biri olan Yusufeli Barajının Özellikleri Nedir? Sizin için derlediğimiz yazımızı aşağıya bırakıyoruz. Keyifli okumalar. Yusufeli, Karadeniz bölgesinde bulunan Artvin iline bağlı bir ilçedir.

Yusufeli'nin isminin son zamanlarda sıkça anılmasının nedeni Türkiye'nin en büyük barajına ev sahipliği yapıyor olması. Yusufeli Barajı, Artvin’in 70 kilometre güney batısında, Çoruh Nehri üzerinde inşa edilecek.

Yusufeli Barajı'nın Özellikleri Neler?​

275 metre yüksekliğe ulaşacak olan baraj, Deriner Barajını geride bırakarak Türkiye'nin en yüksek barajı olacak. 558 megawat kurulu güce sahip olan baraj 650 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Aynı zamanda baraj, rezervuarındaki suyla 75 milyon kişinin 28,4 litre su ihtiyacını karşılayacak.

Çoruh Vadisi'ni taşkınlardan koruyacak olan barajla birlikte, yollar, köprüler, menfezler, tüneller inşa edilerek bölgede adeta yepyeni bir hayat alanı kuruluyor. Doğrudan faydasının yanı sıra dolaylı olarak bir çok fayda da sunacak olan bu barajın ekonomimize ise yıllık 1.5 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor.

Toplam 4 milyon metreküp gövde betonunun döküleceği bu barajda geçtiğimiz günlerde 3 milyonuncu metreküp betonu törenle atılarak barajın yaklaşık %75'i bitmiş durumda. Yusufeli Barajının yapımına, 26 Şubat 2013 tarihinde başlanmıştı. 2021 yılında da devreye alınması planlanıyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst