Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Yerli ve Milli SİHA’ları Ambargo Bile Durduramadı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,260
Tepkime puanı
263
ABD basınında Türk SİHA’ları manşetleri süslüyor. Türkiye yerli üretim Elektro-Optik ile Bayraktar SİHA'larını aldı başlıklı haber, savunma sanayiindeki son durumu özetledi. Türkiye’nin savunma sektöründeki uluslararası simgesi haline gelen Bayraktar TB2 SİHA’larla ilgili son dakika haberi dikkat çekti. Haberde yerli ve milli SİHA’larda elektro optik sistemlerinin daha önce Kanada tarafından sağlandığını ancak ambargo uygulamasından sonra Türkiye’nin kendi başına aynı sistemi üretmeyi başardığı bilgisi geçti. ABD merkezli The Defense Post'ta yayınlanan Joe Saballa imzalı haber, Türkiye’nin SİHA geliştirme konusunda ne kadar başarılı bir konumda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Söz konusu haberde yerli ve milli SİHA’larda elektro optik sistemlerin geliştirildiği ve başarılı bir şekilde uygulandığı ifade edildi. Türkiye’nin savunma sanayii sektöründe adeta milli bir simgesi haline gelen Bayraktar TB2 SİHA’larla ilgili bu haber uluslararası basında geniş yankı buldu.

Türk Mühendisleri Ambargo Dinlemedi

Türk Mühendisleri Ambargo Dinlemedi
Türkiye’nin yerli ve milli SİHA’larında kullanılan elektro optik sistemleri, daha önceden Kanada’dan alınan projelerle birleştiriliyordu. Ancak Kanada’dan sağlanan bu destek, geçtiğimiz yıllarda başlatılan ambargo uygulaması nedeniyle askıya alınmıştı. Bu süreçte ambargo altında kalan Türk SİHA’larını geliştirme konusunda mühendisler geri adım atmadı ve çalışmalara tüm hızıyla devam etti. Türk mühendis ekibinin özverili çalışması sonucu Bayraktar TB2 SİHA’da kullanılan elektro optik sistemler Kanada projesindeki gibi birebir üretildi ve geliştirildi.

ASELSAN Teknoloji Harikası Üretti

Konuyla ilgili açıklamaların yer aldığı ABD basınında Türk savunma sanayii araçlarına dikkat çekildi. Haberde ASELSAN tarafından üretilen yeni milli sistem için "teknoloji harikası" ifadesi kullanıldı. Bu yüksek performanslı elektro optik sistemin takip, istihbarat, gözlemleme ve hedef belirleme kabiliyetlerine sahip olduğu ifade edildi. Öte yandan haberde sistemin 25 kilometrelik alanda tüm düşman unsurlarını belirleyebilme özelliğine vurgu yapıldı. Türk savunma sanayii araçlarının uluslararası basında daha fazla dikkat çekip haberlere konu olması, yerli ve milli SİHA’ların başarısını gösteriyor. Özellikle Rusya – Ukrayna arasında yaşanan gerginlikte de Türk SİHA’ları uzun süre Avrupa ve ABD’nin gündeminde yer almayı başarmıştı. ASELSAN tarafından geliştirilen yerli ve milli SİHA’lar beğeni topluyor.
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,463
Mesajlar
5,062
Kullanıcılar
10,046
Son üye
Sevgül Dağlı
Üst