Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Yerli Üretim Pikap, Seri Üretime Hazır. Tulga’nın Özellikleri Neler?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,249
Tepkime puanı
261
Yerli Üretim Pikap, Seri Üretime Hazır. Tulga'nın Özellikleri Neler? Hepimizin merakla beklediği yerli üretim pikap, seri üretime hazır hale geldi. Tulga'nın özellikleri neler? Ülkemizin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden biri olan BMC, güvenlik güçlerinin sahada güçlendirecek ekipmanlar üretmeye devam ediyor.

Ethem Sancak'ın önderliğinde son yıllarda askeri alanda son derece hızlı atımlar atan BMC, bu kez doğuştan zırhlı pikap için gün sayıyor. Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda iki buçuk yıl boyunca geliştirilen Tulga, seri üretim için hazır.

Cumhurbaşkanı Yerli Pikapa Tulga Adını Verdi​

İlk olarak 2019'un Eylül ayında görücüye çıkan yerli pikap Teknofest'te tanıtıldı. İç İşleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu'nun direksiyon başında aracı kullandığı video hepimizde büyük bir heyecan oluşturmaya yetmişti. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın adını koyduğu Tulga, doğuştan zırhlı yerli bir pikap.

Tulga Nasıl Geliştirildi​

Yerli pikap yaklaşık iki buçuk yıllık bir emeğin sonucu olarak seri üretime gün sayıyor. İlk tanıtıldığı günden bu yana aradan geçen dokuz ay gibi kısa bir sürede güvenlik güçlerinin taleplerine göre sürekli geliştirilen aracın, performansı yukarı çekildi ve yeni donanımlar eklendi. Tulga, nihai tasarımıyla seri üretime uygun hale getirildi.

Yerli Üretim Pikap Tulga'nın Özellikleri Nelerdir?​

İlk etapta yedi ayrı versiyon olarak üretilmesi planlanıyor. Öncelikli olarak arazi için tasarlanan bu araç, ilerleyen süreçlerde de devlet erkanının korumalarına da verilebilir. Yaklaşık 6 ton ağırlığında doğuştan zırhlı araç, 5 personel taşıma kapasitesiyle farklı görevleri yerine getirebilecek şekilde tasarlandı. Aracın en önemli özelliği doğuştan zırhlı olması. Yüksek balistik koruma seviyesine sahip araç, mayına karşı duyarlı ve 3 kilogram TNT'ye dayanıklı şekilde görev yapacak.

Tulga'yı İlk Etapta İçişleri Bakanlığının Kullanması Bekleniyor​

Aracın ilk kullanıcısının İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar olması öngörülüyor. İçişleri bakanlığı bünyesinde sahada görev yapan Polis Özel Harekat ve Jandarma Özel Harekat gibi özel birimlerde kullanması beklenen Tulga, ilerleyen süreçlerde ordunun emrine de verilebilir. Sınır ötesinde askerlerimizin ellerini güçlendirecek olan Tulga için gelişmeleri sizler için takip ediyor olacağız.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,457
Mesajlar
5,047
Kullanıcılar
9,981
Son üye
yafess
Üst