Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Yerli Savunma Sanayisinde AR-GE Dopingi


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,249
Tepkime puanı
261
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda, güvenlik güçlerinin yurt dışına bağımlı olmaması için AR-GE çalışmaları yapılacak. Güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarında yurt dışı faktörünü azaltmak, özgün, yerli ve milli çözümlerin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve güvenlik güçleri için AR-GE ile teknoloji yetkinliğinin artırılması amacıyla 13 yeni proje için imzalar atıldı.

TSK’da yerli savunma sanayisini güçlendirecek 13 yeni proje ile yeni bir döneme girilecek. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda gerçekleştirilen imza törenine TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ve projelerde yer alan firmaların temsilcileri katılım gösterdi.

“Savunma Sanayii İçin Ayrılan Kaynak Arttı”

“Savunma Sanayii İçin Ayrılan Kaynak Arttı”
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, geçen yıl başlatılan AR-GE projeleri için Başkanlık bünyesinde düzenlenen imza töreninde dikkat çekici bir konuşma yaptı. SSB olarak AR-GE projelerine destek vermenin önemli olduğunu ifade eden Demir, Türkiye’de bu çalışmalara verilen önemin ve ayrılan kaynağın arttığına dikkat çekti.

Savunma ve Havacılık Sanayii Performans Raporu'nda yer alan Ar-Ge verilerini göz önüne çıkaran Demir şunları söyledi: “Savunma sanayii sektöründe, 2020'de 325 milyon doları öz kaynaklardan olmak üzere Ar-Ge alanında toplam 1 milyar 240 milyon dolar harcandığını görüyoruz. Bu rakam, toplam sektör cirosunun yaklaşık yüzde 14'üne tekabül etmektedir. Bu oran, sektörümüzün özgün ürün ve teknoloji geliştirmeye verdiği katkının bir göstergesi niteliğindedir.”

İmzalanan Savunma Sanayii Projeleri

Insansız platformlar arasında uydu cihazlarına ihtiyacı duymaksızın sürü halinde göreve olanak sağlayan güvenli hareketli ağ yapısı kurulması hedefleniyor. Bu kapsamda Sürü Sistemleri İçin Tasarsız Ağ Geliştirilmesi Projesi için ilk imzalar atıldı. Tamamen yerli ve milli olarak geliştirilecek sistem, bütün SİHA’larda entegre edilebileceği için düşük maliyetli ve verimli bir sistem olacak.

6G Teknolojileri Geliştirilmesi Projesi kapsamında 6G alanında ülkenin standartlara uygun savunma sistemleri hazırlanacak. Sürü Sistemleri İçin Dağıtık Karar Verme Altyapısı Geliştirilmesi Projesi ile sürü unsurları arası iletişim dili tanımlanması kolaylaştırılacak. Siber Savunma Simülasyon Platformu Projesi ile dünya çapında kullanılacak bal küpü sistemleri üzerinden yakalanacak saldırıların tespiti ve analizi yapılacak. Bu sayede savunma güçlerine zararlı yazılımlar ortadan kaldırılacak.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,457
Mesajlar
5,047
Kullanıcılar
9,981
Son üye
yafess
Üst