Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Yerli otomobilin Türkiye için faydaları neler olacak?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Yerli otomobilin Türkiye için faydaları neler olacak? bu soru herkes tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Ortalama 60 yıldır, hayali kurulan yerli otomobilin, 2017 yılından bugüne çalışmalarına hız verilmişti.

Yaklaşık 9 yıllık bir plan ve çalışma son buldu. 27 Aralık'ta Gebze'de Türkiye Otomobil Gelişim Grubu Sanayi ve Ticaret A. Ş tarafından yapımı üstlenilen yerli otomobilin prototipi tanıtıldı.

Piyasaya Sürüldükten Sonra Yerli otomobilin Türkiye için faydaları​

Yerli otomobilin Türkiye için faydaları aslında bir çok kişi tarafından fazlası ile merak ediliyor. Ama belki de en önemli getirisi Türkiye yerli otomobil sayesinde Dünyanın yerli araç sahibi olan 23. ülkesi unvanını alacak. Türkiye eğer ki başarılı olursa yerli otomobil sayesinde yaptığı yatırımın çok daha fazlasını yerli otomobilden kazanabilecek.

Dünya basınında da geniş yer bulan yerli otomobilin, seri üretime geçmesi ile birlikte Türkiye büyüme, gelişme ve kalkınma anlamında büyük bir adım daha atmış olacak. Yerli otomobilin Türkiye için faydaları neler olacak? sorusunun halk için en önemli getirisinden bir tanesi ise, maliyet olacak. TOGG'un Elektrikli oluşu sebebiyle ortalama kendi yakıt hacmi benzin ile 350 TL 'ye dolacak iken, yerli otomobil için aynı hacim hesaplamasına göre bu rakam yalnızca 60 TL olacak.

Bu nedenle vatandaş maddi anlamda ciddi oranda rahatlayacak. En önemli getirilerinden biri ise bir çok şeyi kendi yapıyor olması sayesinde sürücüyü yormayacak. Yerli otomobil otonom sürüş sistemi sayesinde trafikte dur kalk yapabilecek, internete bağlı oluşu sayesinde navigasyon ile güzergah belirleyebilecek. Bunun yanı sıra, araçta oluşabilecek arıza bakım gibi durumlarda araç bakım merkezi ile direkt iletişime geçebilecek.

Yol güzergahında oluşan sorunları öngören özelliği sayesinde yola sürücüden daha çok hakim olacak. Bu ve bu gibi bir çok spesifik özelliği sayesinde Türkiye'nin gururu olacak yerli otomobilden devlet ve vatandaşın beklentisi hayli büyük olacak gibi görünüyor.

Yerli Otomobil Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?​

Yerli otomobilin Türkiye için faydaları sorusunun cevabı Türkiye'nin tanınması, kalkınması, büyümesi ve büyük Dünya ülkeleri arasına girmesi adına oldukça önemli bir adımdır. Yerli otomobilin Bursa'da üretileceği açıklandı. Buna göre 2021 yılında otomobilin seri üretimine başlanacak. 2022 yılının ikinci çeyreğinde satışa çıkarılacağı tahmini olarak planlanıyor.

Yerli otomobilin ilk 100 tanesinin C- Suv olmasına karar verildi. Yıl içerisinde Sedan modelinin de prototipinin görücüye çıkması bekleniyor. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Sedan, C-Suv ve sürpriz bir model satışa çıkarılacak. 2022 yılına kadar 30 bin yerli otomobil üretimi yapılacak.

2035 yılına kadar ise tahminen 175 bin yerli otomobil üretimi yapılacak. 10 sene içerisinde ise, model sayısının 5'e çıkması planlanıyor. Yerli otomobil ile ilgili net rakamların önümüzdeki günler içerisinde kesinlik kazanması bekleniyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,103
Son üye
josesulo
Üst