Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak? Geçtiğimiz günlerde Mustafa Varank tarafından yapılan yerli ve milli otomobil fotoğrafı paylaşımının ardından, yerli otomobil ile ilgili duyulan meraklar doruğa ulaştı. Araçların üstünün kapatılarak yapıldığı paylaşımın hemen sonrasında ise yerli otomobillerin farlarının görüntüsü paylaşıldı.

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak?​

Bu paylaşımların, kamuoyu tarafından büyük bir ilgi ile karşılanması sonrasında yerli otomobil prototipinin ne zaman tanıtılacağı sorusu da cevabını buldu. 27 Aralık Cuma günü yapılacak olan tanıtım toplantısına Tayyip Erdoğan’ın katılması ve yeni milli araçları tanıtması bekleniyor.

Yerli otomobillerin ne zaman tanıtılacağı sorusunun cevap bulmasından sonra bir diğer soru gündeme geldi, o da; yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak sorusu. Yapılan tahminlere göre, C segmentinde olacak bu aracın 150 bin TL ile 200 bin TL arasında satışa sunulması planlanıyor. İlk olarak 2011 senesinde gündeme gelen yerli otomobil projesi, resmi olarak 2017 senesinde faaliyete başladı.

2017 yılından beri yapılan çalışmaların sonuna gelindi ve yerli otomobillerin ilk örneği hazırlandı. 27 Aralık Cuma günü görücüye çıkacak olan yerli otomobillerin arkasında ise TOGG üyesi beş kişi bulunuyor. Anadolu Grubu, Zorlu Holding, Kıraça Holding, Turkcell ve BMC’nin yer aldığı çalışmada sona gelindi ve yerli otomobilin ilk örneği üretildi. Bu araçların 2021 yılında seri üretime başlaması, 2022 yılında da halkla buluşarak yollarda yer alması bekleniyor.
Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?

Yerli Otomobilin Özellikleri Neler Olacak?​

Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak sorusundan sonra merak uyandıran pek çok soru var. Bunlardan bir tanesi de; yerli otomobillerin özelliklerinde nelerin yer alacağı. 2011 yılından beri yapılması planlanan, 2017 yılında ilk adımları atılan bu projede esas amaç; dünyadaki otomotiv sektörüne hızlı bir giriş yapmak, rekabet piyasasında ben de varım demek ve Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamak.

Bu nedenle, üretilecek olan yerli otomobillerin özellikleri, dünya standartlarında olacak ve diğer global markalarla yarışabilecek özellikler barındıracak. Henüz kesin olmamakla birlikte yerli otomobillerde olacağı iddia edilen özellikler şunlardır:
  • Yerli Otomobiller C ve B segmentinde olacak
  • 500 kilometre, tek bir dolum ile gidilebilecek
  • Şarj maliyeti; 100 kilometrede 2 TL’ye tekabül edecek
  • Gelişmiş araç içi teknolojiler olacak
  • Navigasyon yerine arttırılmış gerçeklik özelliği olacak

Yerli Otomobil Üretiminin Hedefleri Nelerdir?​

Türkiye, yerli otomobil üretimi ile öncelikle Türkiye ekonomisinin gelişmesini ve dünya ile yarışabilir hale gelmesini hedeflemektedir. Bunun dışında, elektrikli otomobiller ile ülkenin petrole olan bağımlılığı azalacak ve böylelikle petrol ithalatından büyük bir düşüş yaşanacak.

Yerli otomobillerin yıllık olarak 50 milyar euro gayrisafi milli hasılaya katkısının olması hedeflenirken, cari açığa ise 7 milyar euro katkı sağlaması hedefleniyor. Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak sorusu henüz netlik kazanmazken, 27 Aralıkta yapılacak olan tanıtım toplantısı ile milli hedefler ile birlikte yerli otomobil fiyatları hakkında bilgilerin de verileceği düşünülüyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,108
Son üye
Esmerellas
Üst