Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Yenilenen Havanlar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Envanterine Girdi!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,251
Tepkime puanı
261
Savunma sanayi alanında yürütülen ve hayata geçirilen projeler hem ülke vatandaşlarımız hem de diğer ülkelerin yönetimleri tarafından yakından takip edilmeye devam ediliyor. Uzun senelerdir dünyanın savunma araçları üzerinde etkili bir üstünlüğe sahip olan Türk savunma sanayisi, özellikle Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte alanda da yeteneklerini en iyi şekilde sergiledi. Kendisine savaş açan Rus ordusuna karşı Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları ile mücadele eden ve düşman birliklerini en etkili şekilde püskürten Ukrayna ordusu, Türk savunma araçlarının performanslarını tüm dünyaya göstermiş oldu.

Birçok ülke yönetiminin olası savaş durumlarına karşı Türk savunma araçlarını envanterlerine eklemek üzere ülkenin kapısını çaldığı bilinirken Savunma Sanayii Başkanlığı İHA ve SİHA’lar dışında da birçok proje yürüttüğünü duyurdu.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen projelerden birisi olan Havanların Modernizasyonu Projesi, bugün yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Havanların yenilendiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yaptığı paylaşım ile kat edilen önemli gelişmenin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı.

Savunma Sanayi Başkanından Modernize Havanlara İlişkin Açıklama!

Savunma-Sanayi-Baskanindan-Modernize-Havanlara-Iliskin-Aciklama.jpg
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve ASELSAN tarafından yürütülen Havanların Modernizasyonu Projesi kapsamında önemli bir gelişme kaydedildi. Söz konusu gelişmeyi yaptığı paylaşım ile kamuoyuna duyuran Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Yeni tevcih sistemi, akıllı atış kontrol sistemi, lazer mesafe ölçer ile donatarak modernize etmiş olduğumu 60 mm, 81 mm ve 120 mm havanların ilk teslimatlarını Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerçekleştirdi. Böylelikle havanlarımız daha kısa sürede, daha yüksek atış hassasiyetine kavuşmuş oldu. Hayırlı olsun.”

Kabul Testleri Tamamlandı!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılmış ve ASELSAN tarafından yürütülmekte olan Havanların Modernizasyonu Projesi kapsamında 60 mm komando havanı akıllı atış kontrol sistemi ile alt bileşeni olan ALRF- S50 lazer mesafe ölçerin kabul ve kalifikasyon testleri, 81 milimetrelik UT- 1 çatal ayağının iyileştirilmesi ile yeni tevcih sisteminin ve sisteme ilişkin alt bileşen olan ALRF L- 100 lazer mesafe ölçerin kabul ve kalifikasyon testleri ve son olarak 120 milimetrelik havanlar için yeni tevcih sistemi ve sistemin alt bileşeni olarak tanımlanan ALRF- L 100 lazer mesafe ölçerin kabul ve kalifikasyon testleri başarılı bir şekilde tamamlandı.

Atışlar Hızlanacak!

ASELSAN tarafından yürütülen Havanların Modernizasyonu Projesi dahilinde Yüksek- Düşük Sıcaklık Çalışma, İlk Muayene, Sızdırmazlık, Dayanım, Düşme, Titreşim ve daha birçok farklı kalifikasyon testi ile EMI/ EMC, Doğruluk- Dağılım, Açı ve Mesafe Ölçümleri, Yüksek- Düşük Sıcaklık Depolama gibi birçok farklı içeriğin kalifikasyon testi başarılı bir şekilde tamamlandı. Tüm bu çalışmalar sonucunda havanların atış hızları artırıldı ve yeni havanlar TSK’nın envanterine girmiş oldu.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,458
Mesajlar
5,050
Kullanıcılar
9,989
Son üye
Kasım yanık
Üst