Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Yeni Başlayanlar İçin Off-Road Araç Tavsiyesi


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Off- road araç seçimi için tavsiye isteyen kişiler, arama motorlarında sıklık ile konuya ilişkin sorgulamalar yapmaktalardır. Söz konusu modele sahip olan araçların uzun vadede kullanımlarının istenmesi, araç satın almadan önce de kapsamlı bir araştırma yapılmasını gerektirmektedir. Off- road araç seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere geçiş yapmadan önce bu tip modele sahip olan araçların ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir.

Bu modellerin tutkunları olduğu gibi yalnızca adını duymuş olan kişi sayısı da oldukça fazladır. Off- road kelimesini dilimize çevirdiğimizde kısaca “yol dışı” olarak tabir edilmektedir. Bu tabirin çıkışı ise normal araç modellerinin ulaşamadıkları yerlere ulaşma isteğinin gelişmesi ile başlamıştır. Günümüzde motor sporları ve doğa kategorisi altında ele alınan off- road araçlar, ilk olarak devletlerin ülke sınırlarını koruyabilmek amacı ile ordularında bulunan kara araçları ile gidilemeyen yerlere ulaşılabilmesi amacı ile geliştirilmişlerdir.

Daha sonrasında ise bu araç modelleri uzak iş sahalarına erişebilmek amacı ile kullanılmıştır. Günümüz kullanımına bakıldığı zaman off road araçlar doğada bulunan engelleri aşmak ve doğa ile mücadele etmek amacı ile tercih edilmektedir. Ayrıca bu araçlar insanların birbirleri ile olan yarışma istekleri ile de anılmaktadır. Off road araçlar, düz asfalt çizgilerinde gitmeyi yeterli bulmayan doğa severlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Bu noktada doğada bulunan zorlu engeller göz önünde bulundurulduğunda, doğa severlerin off road araç tercih ederken oldukça titiz davranmaları gerekmektedir. Off road araç seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin başında aracın 4x4 yani 4WD modelde bir araç olması gelmektedir. Eğer yalnızca araziye çıkmak gibi bir seyahat planı var ise sürekli 4X4 araç modelleri tercih edilmelidir. Ancak eğer araziye çıkmanın dışında bir de uzun yol yapmak gibi bir seyahat planı bulunuyor ise bu durumda seçilebilir 4x4 araç modellerinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Hangi Off Road Model Tercih Edilmeli?

Hangi Off Road Model Tercih Edilmeli?
Off road araç modeli tercihi, doğa tutkunu olan ve vaktinin çoğunu doğada geçirebilmek amacı ile yapıya uygun bir araca ihtiyacı olan tüketiciler tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu noktada birden fazla araç modeli bulunduğu için uzun vadeli konforlu bir kullanım için hangi modelin tercih edileceğinin tespitinin yanında hangisinin tercih edilmemesi gerektiğinin de tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Off road araç seçimi dendiğinde akla SUV, Crossover ve Pick- up modeller gelmektedir. Bu 3 tipten kesinlikle tercih edilmemesi gerek araç modeli, Crossover olanlardır. Crossover modeller daha çok asfaltta rahat edebilmek amacı ile tasarlanmış olan şasisi yüksek olan araçlardır. Bu neden ile arazi yapısına uygunlukları bulunmamaktadır.

Kalan iki model olan Pick- up ve SUV modeller, kendi içlerinde hem avantajlara hem de dezavantajlara sahiptir. Bu neden ile bu iki modelden hangisinin tercih edilmesi gerektiği, kişisel ihtiyaçlara bağlı olarak tespit edilmelidir.

Off Road Olarak Satın Alınabilecek Olan Araç Modelleri

Off road araç olarak satılan araçlar, kullanıcı tavsiyeleri ile dikkat çekmektedir. Bu konuda tecrübeli olan tüketiciler sıklık ile şu model araçları tercih etmektelerdir:
  • Land Crusier BJ 60
  • Jeep Grand Cherokee
  • Range Rover P38A
  • Land Rover Defender
  • Suzuki Vitara
  • Lada Niva
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst