Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

YALMAN Füze Kulesi TSK İçin Yeni Dönem Başlatacak


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabından dikkat çekici bir paylaşım yaptı. Sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük ilgi toplayan paylaşımda, “Tanksavar bölüklerine ilave yetenek kazandırmak maksadıyla başlatılan, UMTAS ve CİRİT füzelerini atabilen ‘Kaideye Monteli CİRİT Silah Sistemi Projesi’ kapsamında, Konya/Karapınar’da icra edilen muayene ve kabul atışlarında belirlenen hedefler başarılı bir şekilde vuruldu.” ifadeleri yer aldı.

Bu paylaşım, YALMAN’ın TSK tarafından kabul edildiği anlamına geldi. YALMAN’ın kabul testleri başarıyla gerçekleşti ve kara kuvvetleri envanterine girmesi için önünde bir engel kalmadı. YALMAN füze kulesi olarak da adlandırılan, üzerinde farklı kabiliyetlerde füzeler taşıyabilen zırhlı bir sistem. Platformdan L-UMTAS, UMTAS ya da isteğe göre CİRİT füzelerini aynı anda gövdesinde taşıyabiliyor.

YALMAN Füze Kulesi Merak Edildi

YALMAN Füze Kulesi Merak Edildi
Karada hareket kabiliyeti yüksek bir araçla kullanıldığında YALMAN kulesinin etkisi daha da artıyor. Uzmanlar, TSK envanterinde yer alması beklenen YALMAN sistemini “Deniz ya da karadaki platformlardan çeşitli hassas güdümlü füzeleri ateşleyebilen çok rollü bir sistem” şeklinde tanımlıyor.

YALMAN’ın sahada hedef alacağı düşman unsurları arasında tank, zırhlı araç, sabit hedefler ve bombalı araçlar yer alıyor. Savunma uzmanlarına göre YALMAN sahip olduğu elektro optik sistemler sayesinde bir engelin arkasına saklanarak bile saldırı yapabilecek kabiliyetler taşıyor. Bu özelliği ile YALMAN hem simetrik hem de asimetrik hedeflere karşı uygun bir sistem olarak tanımlanıyor.

TSK’da Yeni Dönem Başlatabilir

YALMAN füze kulesinde çok farklı konfigürasyonlarda füzeler bulunuyor. Bu özelliği sayesinde etki kabiliyetinin de yüksek olması bekleniyor. Bu sistemin envantere girmesinin en çok farklı füzeler bulundurması sebebiyle önemli olduğu ifade ediliyor:

“Gelinen noktada Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3 kıtada çok farklı sahalarda görev yapan bir noktaya ulaştı. Bu durum da kuvvetin çok rollü araçlara yönelmesini beraberinde getirdi. YALMAN bu nedenle de önemli bir gelişime işaret ediyor.”
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,106
Son üye
Selam61
Üst