Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Vites Geçişlerinde Takılma Neden Olur?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,260
Tepkime puanı
263
Vites Geçişlerinde Takılma Neden Olur? Araç hareket halinde iken her aksamın aynı anda iş yapması beklenir. Fakat bazen işler yolunda gitmeyebilir. Bunu nedeni üretilirken yapılan hata ya da hatalardan kaynaklandığı gibi araç sürüsünün hatalı kullanımından kaynaklı yıpranmalardan da kaynaklanabilir.

Vites, yokuş çıkarken, yokuş inerken, yavaşlarken veya durmak için kullanılır. Vites takılmaları genellikle manuel ve şanzımanlı araç kullananların başına gelmektedir. Araç sürücüsü vites takıldığında vitesi tekrar değiştirerek sorununu ortadan kaldırmak ister fakat bu hiç bir işe yaramaz. Çünkü vites ya değişmez ya da bekleme yapar. Bütün bunlar hem sürücü için tehlikeye sebep olur hem de sürüş keyfini kaçırır.

shift-868980_1920-1024x681.jpg


Vites Geçişlerinde Takılma Neden Olur? konusunda bilgi edinen araç sürücüleri bilmelidir ki eğer araçta vites takılma sorunu varsa hiç beklenmeden yetkili servis ile irtibat kurulmalıdır. Alanında eğitimli teknik personelden destek alarak vites geçişlerindeki takılma sorununu çözebilirsiniz.

Hidrolik seviyesinde yağ azalması olursa, debriyajda oluşabilecek en ufak arızada, şanzımanın içerisindeki dişliler aşınmış ise vites değiştirilmesinde problem çıkabilir. Bu gibi arızaları tespit edip sorunu çözmek için bir uzamandan yardım almak en mantıklısı olacaktır.

macro-1452987_1920-1024x668.jpg


Vites Geçişlerindeki Takılmanın Nedenleri​

Vites Geçişlerinde Takılma Neden Olur? diye merak eden araç sürücüleri takılma nedenlerini de iyi bilmelidir.
  • Debriyaj kutusu ile ilgili problem olabilir
  • Senkromeçlerde sorun olabilir.
  • Senkromeç değiştirme çubuğunda sorun olabilir.
  • Şanzıman yağı eksilmesi
  • Vites maşonu arızası
  • Şanzıman gurup dişlileri arızası
  • Vites aylarının aşınması
  • Debriyaj baskı sorunu gibi nedenler vites geçişlerinde ciddi takılmalara neden olmaktadır. Bu nedenle bu gibi durumlar fark edildiği anda en yakın servise başvurulmalıdır.

automobile-3415704_1920-1024x626.jpg


Manuel Şanzıman Sorunları ve Vites Takılması​

Manuel vites arızaları, düz vites arızaları adıyla biliniyor olsa da doğru kullanımı manuel şanzıman arızaları şeklinde olmalıdır. En sık karşılaşılan arızalar manuel şanzıman arızalarıdır ve manuel şanzıman arızalarında ise vites geçişleri problemleri çok sayıda görülmektedir.

Vites takılmalarının asıl sebebi şanzıman denilen parçaların mekanik olarak arızalanmasıdır. Araç vitese geçerken zorlanıyor ya da hiç geçmiyorsa genelde askla ilk gelen şey şanzıman arızası olmaktadır. Şanzıman arızasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın en geçerli yolu şanzıman kutusuna bakım yapmak ya da kutuyu kontrol etmektir.

Farklı Bir Bakış Açısı Bulalım.​

Vites Geçişlerinde Takılma Neden Olur? Şanzımanlı araçlarda sıklıkla karşımıza çıkan bir sorun olan vites takılması sorunu aynı zamanda sürüş emniyetine halel getiren bir durumdur. Bunun yanı sıra vites geçişlerinde bu tür takılmalar vitesin değişmemesi, vitesin beklemede kalması gibi sorunlar olarak karşımıza çıkar.

Aynı zamanda bu tür geçiş sorunları yol emniyeti açısından çeşitli sorunlar olarak karşımıza çıkar. Şanzımanlı manuel arabalarda görülen bu durumun birden fazla nedeni bulunur. Ana nedeni olarak debriyaj kutusunda ortaya çıkan sorunlar başta gelir.

Vites kutusu ve debriyaj kutusunda zamanla ortaya çıkan aşınma ve diğer sorunlar nedeni ile bu tür takılmaların karşımıza çıkması muhtemeldir. Bunun dışında başka sorunlardan dolayı vites kutusunda arızalar karşımıza çıkar.

Vites Geçişlerinde Takılma Nedenleri Nelerdir?​

Debriyaj kutusunda meydana gelen sorunların dışında aynı zamanda başka nedenlerden dolayı da vites takılmaları ile karşılaşırız. Bir diğer neden olarak senkromeçlerde meydana gelen arızalar vites değiştirmede sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda sekromeç değiştirme çubuğunda görülen sorunların bir sonucu olarak da yine takılma sorunları karşımıza çıkar.

1-6.jpg


Aynı zamanda bu tür takılma sorunlarının bir diğer nedeni vites kolunu şanzımana bağlayan parçalarda meydana gelen sorunlar olarak söylenebilir. Günümüzde bu tür sorunların dışında aynı zamanda bakım ile ilgili yeterli işlemlerin yapılmaması da yine vites sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Debriyajın görevini tam olarak yerine getirmemesi en başta gelen sorun kaynakları olarak göze çarpar.

Vites Takılmaları Nasıl Çözümlenir?​

Vites takılmalarında başlıca sorunların çözümü aşamasında öncesinde periyodik bakımların yapılması gelir. Bunun yanında debriyaj sisteminin değişmesi de bir öneri olarak sunulabilir. Bu konuda bakım ve tamir hizmetlerinin sunulması aşamasında oto tamiri hizmeti veren kurumsal firmalardan hizmet alabilirsiniz.

Periyodik bakımdan farklı olarak oto check up yaptırmak araçta bulunan çeşitli parçaların incelenmesi ve olası sorunların tahmin edilmesi aşamasını kapsar. Aynı zamanda bu tür sistemlerin kullanılması ile birlikte arızalar ortaya çıkmadan da gerekli müdahale yapılması mümkün olur. Günümüzde vites sorunlarının ortadan kaldırılması aşamasında başarılı çözümlerin bu şekilde yerine getirilmesi sağlanır. Aynı zamanda oto tamiri ustasından bilgi alabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,463
Mesajlar
5,062
Kullanıcılar
10,046
Son üye
Sevgül Dağlı
Üst