Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Uzun Yol Öncesi Yapılması Gereken Bakımlar


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Uzun yol öncesi yapılması gereken bakımlar araç sürücülerinin can güvenliği açısından son derece önemlidir. Çünkü yaşanan trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu gerekli bakımı yapılmayan araçların yola çıkması nedeni ile yaşanmaktadır.

Bu nedenden dolayı araç sürücüleri uzun yolculuklara çıkmadan önce araçlarını yetkili servislere muayene ettirmelidir. Yapılan muayene sonunda araçta yaşanan aksaklık ya da arızalanmalar varsa bunlar derhal giderilmelidir.

Arızanın giderilmesi sonrasında araç sürücüleri gönül rahatlığı ile yolculuğa çıkmaktadır. Yolda yaşanabilecek herhangi bir aksilik bu sayede kolayca önlenmektedir. Yolculuğunuz keyifli ve rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. Uzun yol öncesi araç bakımı hem araç sürücülerini hem de trafikte yer alan diğer sürücüleri koruyan önemli bir detaydır.

Uzun Yol Öncesi Yapılması Gereken BakımlarUzun Yol Öncesi Araç Bakımında Nerelere Bakılmaktadır?​

Uzun yol öncesi yapılması gereken bakımlar denince akla aracın pek çok kısmı gelmektedir. Çünkü araçlar birbirine bağlı şekilde çalışan özel sistemlerdir. Bu sistemlerde yaşanacak ufacık aksaklık diğer sistemleri de etkileyerek daha büyük arızalara neden olabilmektedir.

Bu nedenle araç bakımı yaptırılırken alanında deneyimli ve detaylı inceleme yapan servislerden bu konuda destek alınmalıdır. Uzun yola çıkacak araçlar için bakım esnasında bakılan yerlerden bazıları şuralardır;

Uzun Yol Öncesi Yapılması Gereken Bakımlar


1-Araç Lastiği​

Araç lastikleri yol tutuşunu sağladığından dolayı bakım esnasında kontrolü son derece önemlidir. Yolculuk esnasında nasıl bir yolun ve engellerin karşınıza çıkacağı belli olmamaktadır. Bu sebeple hem oluşacak kazaların önlenmesi hem de araç sürücülerinin verimli bir sürüş deneyimi yaşaması için araç lastik bakımı son derece önemlidir.

2-Araç Motor Bakımı​

Uzun yol öncesi yapılması gereken bakımlar içerinde en özel ilgiyi isteyen alan araç motorudur. Çünkü araç motorları son derece hassas ve özel tasarımlara sahiptir. Bu parçada yaşanacak arıza aracınızın yolda kalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle uzun yola çıkmadan önce araç motoru kontrol edilmelidir.

Uzun Yol Öncesi Yapılması Gereken Bakımlar


3-Araç Fren Sistemleri​

Yolculuk esnasında yaşanacak herhangi bir aksilikte frenleme yapmak hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle frenlerin yol tutuş desteğinin sağlam ve dayanıklı olması gerekmektedir. Uzun yola çıkmadan önce fren kontrolü oldukça gerekli bir bakımdır.

4-Yakıt Sistemi​

Araç yakıt sistemlerinin arızalanması büyük tehlike arz etmektedir. Bu nedenle Uzun yol öncesi yapılması gereken bakımlar içerisinde yakıt sistemlerinin kontrol edilmesi son derece önemlidir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,074
Kullanıcılar
10,086
Son üye
msirikci
Üst