Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Uzun Süre Park Halinde Kalan Arabanızda Yapmanız Gerekenler


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Uzun süre kullanılmayan araçlar için yapılması gerekenler, araç sahipleri, araç sahibi olmayı düşününler ve araçlara merakı olan diğer vatandaşlar tarafından arama motorlarında sıklık ile araştırılan konu başlıklarından birisini oluşturmaktadır. Hemen hemen her gün ihtiyaç dahilinde kullanılan araçların, birtakım sebepler nedeni ile uzun süre boyunca çalıştırılmaması karşısında alınması gereken tedbirler merak edilmektedir.

2020 yılında Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa süre içerisinde ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerine yayılım gösteren koronavirüs salgını, ülke yönetimlerinin birçok tedbir almasına sebep oldu. Öldürücülüğü oldukça yüksek olan virüs karşısında ilk bir yıl içerisinde sokağa çıkma yasağı uygulamalarını hayata geçiren ülke yönetimleri, milyonlarca insanın evlerinde kalmalarını sağladı.

Koronavirüs salgının ilk zamanlarında alınan tedbir uygulamaları kapsamında evlerinde kalmaya mahkum edilen vatandaşlar, o dönem içerisinde birçok araştırma konusu ile karşı karşıya kaldı. Vatandaşların araştırdıkları konuların başında ise hemen hemen her gün kullandıkları otomobillerin uzun süredir park halinde olmalarından ötürü almaları gereken tedbirler oluşturuldu.

Koronavirüs salgının sonlanmasa da etkisinin azaltılmış olmasından sonra ortadan kalkan sokağa çıkma yasağı uygulamaları, nerede ise bir yıl sonra dönülen bir hayatın kapılarını aradı. Bu durum uzun süre boyunca park halinde bırakılmak zorunda kalınan araçlar için de yeni bir gündemin oluşmasına sebep oldu. Araç sahipleri, park halinde kalan araçlarını çalıştırmadan önce neler yapmaları gerektiğini sorgulamaya başladı.
garajda-kalan-arabalar.jpg
Koronavirüs salgını ile birlikte arama motorlarında sıklık ile yer alan ve bugün artan akaryakıt fiyatları sebebi ile sıklık ile kullanımları sağlanamayan araçlar ile devam eden “park halindeki araçlar için yapılması gerekenler” konu başlığı, dikkat çekmeye devam ederken yetkili isimler bu gibi durumlar karşısında neler yapılması gerektiğini, şu maddeler ile açıkladılar:
  1. Aracı düzenli olarak çalıştırın: Araç ile seyahat edilmeyecekse dahi aracın haftada bir 5- 10 dakika süre ile çalışır vaziyete getirilmesi, akünün kullanım ömrü açısından önemlidir.
  2. Bataryayı şarj edin: Aracın elektrikli olması veya şarj edilen hibrit olması durumunda, bataryayı şarj etmeyi ihmal etmeyin.
  3. Lastik basınçlarını kontrol edin: Uzun süre park halinde kalan araçların lastik basınçları düşmektedir. Bu sebep ile yola çıkmadan önce lastik basınçlarını kontrol etmeyi veya ettirmeyi ihmal etmeyin.
  4. Fren seslerini kontrol edin: Fren sisteminin kaliperleri uzun bir süre park halinde kalan araçlarda paslanma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumdan ötürü aracı kullanmaya başlamadan önce fren sesini kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
  5. Deponuzu tam doldurmayın: Uzun süre park halinde kalacak olan aracın deposunun tam doldurulması, birtakım donanımsal problemlere sebep olabilir. Bu yüzden aracın deposunun tam doldurulması, aktif olarak kullanılmayan araçlar için fazla önerilmemektedir.
  6. Aracı havalandırın: Uzun süre park halinde kalmış olan aracı kullanmaya başlamadan önce yapılması gerekenlerin başında aracı havalandırmak gelir. Bu sebep ile mümkünse hem klimayı hem de camları açarak bir süre aracı havalandırın.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst