Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

ULAQ SİDA Yeni Silah Sisteminde Atış Testlerini Tamamladı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,249
Tepkime puanı
261
Savunma sanayinde milli sermaye ile faaliyet gösteren Antalya merkezli ARES Tersanesi, yeni üretimleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) olan ULAQ platformuna 12.7 mm uzaktan komutalı silah sistemi entegre edildi. ULAQ yeni silah sistemi ile atış testlerini başarıyla tamamladı.

2021 yılında dünya çapında bir ilke imza atan ULAQ yeni silah sistemiyle de beğeni topladı. Geçen yıl dünya genelinde bir insansız deniz aracından ilk kez füze atışı gerçekleştirerek başarıyla hedefi imha eden ULAQ savunma sanayinde dikkatleri üzerine çekiyor. ULAQ yeni uzaktan kumandalı silah sistemiyle üs ve limanların korkusuz muhafızı olmaya devam edecek.

ULAQ Yeni Silahlarıyla Atışları Tamamladı

ULAQ Yeni Silahlarıyla Atışları Tamamladı
ULAQ’ın yeni silah sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, önemli ifadeler kullandı. Ortak basın açıklamasında bulunan müdürler, Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı (SİDA) olan ULAQ’ın 12.7 mm silah sistemi ile atış testleri yaptığını belirtti.

Bu testlerin tümünde başarılı sonuçlara ulaşıldığına dikkat çekilirken, ULAQ SİDA’nın savunma gücünde görev almak için hazır hale geldiği belirtildi. Ortak basın açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verilmesi dikkatlerden kaçmadı: “ULAQ-SİDA’nın 12.7mm silah sistemi ile atış testleri de dâhil olmak üzere tüm testleri başarı ile tamamladığımızı ve görev almaya hazır olduğumuzu büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmek isteriz.

ULAQ İnsansız Deniz Aracı’nın ülkemizin mavi vatan savunması, deniz kıta sahanlığımızın ve münhasır ekonomik bölgelerin korunmasında ne kadar önemli bir sistem olduğunun farkındayız. Bu doğrultuda ULAQ’a farklı ihtiyaçlar kapsamında yeni sistemlerin entegre edilmesi için yoğun faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz.”

ULAQ SİDA Nedir?

Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ, 2021 yılında tamamlandı. Bu versiyonun üzerine keşif ve karakol görevlerine ek olarak üs tesis ve liman savunması amacıyla 12.7 mm uzaktan kumandalı silah sistemi ile donatıldı.

ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin yeni versiyonu, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım-tahliye amaçlarında da kullanılabilecek.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,457
Mesajlar
5,047
Kullanıcılar
9,981
Son üye
yafess
Üst