Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Ukrayna’ya Satılan Türk SİHA’ları Hakkında Açıklama Geldi


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
265
Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim her geçen gün artarken, Batılı ülkeler şimdiden sıcak çatışma beklentilerini yükseltti. Bölgede tansiyonun giderek yükselmesiyle birlikte Türkiye’nin Ukrayna güçlerine sattığı SİHA’lar da gündeme geldi. Türkiye savunma sanayiinde önemli bir yere sahip olan yerli ve milli SİHA’lar, olası savaş durumunda Rusya’ya karşı kullanılacak mı? Uluslararası Anlaşmaların görüşüldüğü Dışişleri Komisyonu’nda Türkiye’nin savunma sanayindeki silah ve sistem ihracatı gündeme geldi. Bir süredir devam eden Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlikte Türk SİHA’larının rolü merak ediliyor. Hem Avrupa hem de ulusal basında sık sık dile getirilen Ukrayna’nın elindeki Türk SİHA’larının savaşta kullanılıp kullanılamayacağı tartışma yarattı. Bu konuyla ilgili son açıklamalar Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı’dan geldi.

"Biz SİHA Sattık Diye Savaş Çıkmayacak"

Biz SİHA Sattık Diye Savaş Çıkmayacak
Dışişleri Komisyonu’nda Türkiye savunma sanayiinin uluslararası yaptığı anlaşmalar masaya yatırıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, savaşta Türk SİHA’larının konumunu şu şekilde özetledi: “Her ilişkinin bir bedeli veya bir getirisi var. Yani, Rusya Ukrayna’ya biz SİHA sattık diye saldırmayacak. Rusya’nın Ukrayna’yla ilgili veya Doğu Avrupa’yla ilgili düşüncesi farklı dolayısıyla sadece bizim satmış olduğumuz ürünlerin bir savaşa veya daha fazla bir gerginliğe neden olacağını söylemek çok doğru olmayabilir. Tabii ki silah satarken bunun siyasi yansımalarını, getirisini götürüsünü düşünüyoruz.” Rusya ile Ukrayna arasında giderek artan gerilim, Türk SİHA’larını gündemden düşürmüyor. Yerli ve milli şirketler tarafından geliştirilen silahlı insansız hava araçları, sıcak çatışmada Ukrayna’nın elini güçlendiren bir savunma aracı olarak kabul ediliyor. İki ülke arasındaki tansiyonu yakından takip eden Batılı ülkeler, Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı SİHA’larla ilgili çeşitli haberler yapmaya devam ediyor.

"Artık Silah Satan Bir Ülke Konumuna Geldik"

Savunma sanayii satışlarının onaylanması sürecine dikkat çeken Kaynmakcı, Milli Savunma Bakanlığı kapsamında bir onay sürecinin bulunduğunu ve burada Savunma Bakanlığı’na danışılmadan iş yapılmadığını aktardı: “Sanayi Bakanlığı ile de paylaşıyoruz ve dolayısıyla kararlar bu çerçevede alınıyor. Biz tabii şu ana kadar hep silah satın alan bir ülkeydik dolayısıyla silah satan ve savunma sanayisi konusunda işbirliği eli uzatan ülke konumuna da geldik.”
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,467
Mesajlar
5,077
Kullanıcılar
10,113
Son üye
Sdemirkal25
Üst