TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Ukrayna Yerli SİHA’ları Ruslara Karşı Kullandı Mı?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,108
Tepkime puanı
225
Rusya’nın Ukrayna’nın doğu bölgelerini işgal etmesine karşılık Ukrayna ordusunun savunma savaşı sürüyor. Tüm dünyada gözlerin çevrildiği Ukrayna’nın bu savaşta Türkiye’den satın aldığı SİHA’ları kullanıp kullanmadığı merak konusu oldu. Ukrayna'nın Tokyo Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, Türkiye'nin insansız hava araçlarının (İHA) etkisine övgüler yağdırırken, Ukraynalı komutandan da dikkat çekici açıklamalar geldi. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in emriyle Rus kuvvetleri 3 gün önce Ukrayna topraklarını işgal etti. Ukrayna'nın doğu bölgelerinden başlayan işgal başkent Kiev dahil birçok şehri ağır saldırılar altında bıraktı. Tüm dünyanın gözünü çevirdiği savaşta onlarca sivil hayatını kaybetti. Ukrayna ordusu ise Cumhurbaşkanı Zelenski önderliğinde Ruslara karşı koyarken zaman zaman Ruslara ait savaş uçaklarının düşürüldüğü haberleri geldi.

"Türk SİHA'ları Havada Çok Etkili"

Türk SİHA’ları Havada Çok Etkili
Ukrayna’nın hava savunması hakkında açıklamalar yapan Korsunsky, “Beklentilerimiz hava savunma kapsamlı ilave mühimmat desteği. Tanklara karşı kendimizi korumamız için halihazırda teçhizatımız iyi. İşe de yarıyor. "Türkiye'nin sağladığı iyi ekipmanlarımız var, insansız hava araçları. Çok da etkililer, halihazırda kullanıyoruz. Nasıl kullanıldığına dair fotoğraflar gördüm. Harikalar.” ifadelerini kullandı. Yerli ve milli sermaye ile üretilen Bayraktar TB2 SİHA’lar Ukrayna’da kullanılmasıyla gündemdeki yerini aldı. Korsunsky, Ukrayna'nın "Rus milletine karşı değil, Moskova'daki rejime karşı" mücadele ettiğine dikkat çekerek, Rusya'ya karşı "olabildiğince sert yaptırımların" ülkesine destek sağlayacağını ifade etti. Bu sebeple diğer ülkelerden Rusya’ya karşı daha sert yaptırımlar beklediklerini söyledi. Bayraktar TB2 SİHA’lar sosyal medyada gündemden düşmüyor.

Ukraynalı Komutanda SİHA'ları Yorumu

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Ukrayna'nın Türkiye'den satın aldığı Bayraktar SİHA'lar gündeme geldi. Yerli SİHA’ların, Rusya'nın saldırılarına karşı aktif olarak kullanıldığı duyurulurken, sosyal medyada paylaşılan bir video da dikkatlerden kaçmadı. Paylaşımda Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden bir komutan Rus askerlerine seslenerek "Bayraktarları beğendiniz mi? Sizce başınızın tepesinde uçuşan nedir? Sizinle savaşmak için her şeyimiz var. En iyisi teslim olun. Şimdilik esir alıyoruz. Şansınız varken kaçın.” yorumunu yaptı. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş tüm dünya basınında endişe ile takip edilmeye devam ediyor.
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,920
Mesajlar
3,562
Kullanıcılar
5,041
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst