Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Ukrayna Askerleri ABD SİHA’sını İstemedi: Bayraktar Daha İyi


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
265
Bilindiği üzere Rusya askeri birlikleri 24 Şubat 2022’de Ukrayna topraklarına girdi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatı da böylece başlamış oldu. Devam eden savaşta Ukrayna Hava Kuvvetleri’ndeki görevli pilotlar, ABD yapımı SİHA MQ-9 Reaper’ın, Rus hava savunma sistemlerine karşı etkisiz olduğunu dile getirerek durumu Ukrayna Genelkurmay Başkanı’na bildirdi.

ABD yapımı SİHA’yı şikayet eden Ukrayna Hava Kuvvetleri’ndeki pilotların, Bayraktar TB-2’yi daha etkili buldukları ifade edildi.

ABD Yapımı SİHA'lar İstenmiyor

ABD merkezli Foreign Policy dergisinin haberine göre Ukraynalı pilotlar, ABD tarafından sağlanan ve “Gri Kartal” olarak bilinen MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracını beğenmedi. Pilotlar hem ucuz hem de Rus hava savunmasına karşı daha etkili olan Türk yapımı SİHA Bayraktar TB-2’yi daha etkili gördüklerini belirtti.

Habere göre Gri Kartal’ın gittikçe daha güçlü hale gelen Rus hava savunma sistemlerine karşı etkili olamayacağına dair Ukrayna ordusunda endişeler ve tartışmalar başladı. Ukraynalı askerler, ABD yapımı Gri Kartal’a isyan ederek, durumu Ukrayna Genelkurmay Başkanı’na şikayet etti.

Ukraynalı Pilot: Burası Afganistan Değil

Ukraynalı Pilot: Burası Afganistan Değil


Gündeme gelen habere göre Ukraynalı askeri yetkililer, cephe hattı havacıları ve genelkurmay başkanı arasında SİHA’lar konusunda bir anlaşmazlık yaşanıyor. Konuya ilişkin olarak bir uluslararası politika dergisine açıklamalarda bulunan ve ismini açıklamayan “Moonfish” lakaplı bir pilot, yaptığı açıklamada “Gri Kartalları savunmuyoruz” dedi ve genelkurmay başkanının da insansız hava araçlarını savunduğunu dile getirdi.

Moonfish açıklamasında “Düşman hava savunması nedeniyle bizim durumumuzda bu kadar pahalı insansız hava araçları kullanmak çok tehlikeli, burası Afganistan değil” ifadelerini kullandı.

Gri Kartalların Yetersizliği Konusunda Endişe Var

Gündeme gelen SİHA’lar ile ilgili olarak elde edilen bilgilere göre hem Ukraynalı hem de Amerikan yetkililer, Gri Kartalların gelişmiş Rus hava savunma sistemleri karşısında etkisiz kalacağından ve Gri Kartalların vurulmasından giderek daha fazla endişe duyuyor.

Ukraynalı pilotlar bu noktada, hava kuvvetlerinin Kiev savaşı sırasında Bayraktar TB-2’leri kullanarak Rus ordusuna ait zırhlı araçların ilerlemesini önemli ölçüde durdurduklarını belirtiyor. Öte yandan başka bir Ukraynalı pilotun açıklamalarına göre 10 milyon dolarlık Gri Kartallar bir ya da iki görevden fazla hayatta kalma konusunda güven vermiyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,467
Mesajlar
5,077
Kullanıcılar
10,111
Son üye
Güzel olan
Üst