Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye’nin ilk yerli ve milli şanzımanı tanıtıldı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Ford Otosan tarafından üretilen Türkiye'nin ilk yerli ve milli şanzımanı Bakan Varank'ın katılımıyla tanıtıldı. Türkiye'nin ithalat şampiyonu olan Ford Otosan'ın bu başarısı için Bakan Mustafa Varank, Türkiye'nin bugününe ve yarınına yatırım yapmayı sürdürdüğünü belirtirken, firmanın salgına rağmen hız kesmeden hatta vites yükselterek yoluna devam ettiğini anlattı.

Bakan Varank Türkiye'nin ilk yerli ve milli şanzımanı için sözlerini şöyle sürdürdü:​

"TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen Ecotorq motorundan sonra şimdi de 58 milyon euro yatırımla Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanıp geliştirilen yerli şanzıman yeni gururumuz oldu. Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Ford Otosan'a verdiğimiz desteklerle bu gurura ortak olduğumuz için mutluluk duyuyoruz. Son 19 senede Ford Otosan'a Ar-Ge çalışmaları sebebiyle güncel rakamlarla yaklaşık 1,6 milyar liralık destek sağladık"

"Şanzıman projesi özelinde de kendilerine takribi olarak 15 milyon lira destek aktardık. Ayrıca bu modern fabrikanın şanzıman üretimini gerçekleştirebilmesi amacıyla 900 milyon liralık yatırım teşvik belgesi düzenledik. İnşallah şanzıman üretimiyle birlikte Ford Otosan, motor, aks ve şanzımanın üçünü de kendi geliştirebilen sayılı küresel kamyon üreticilerinden biri haline gelecek. Ayrıca şanzıman yatırımıyla Türkiye'nin küresel pazarlardaki rekabetçi gücüne büyük katkı sunacak. Yan sanayi ve tedarik ekosistemi bu sayede gelişecek."
Türkiye'nin ilk yerli ve milli şanzımanı
Bu yerli şanzıman ise Ford kamyonlar içerisinde 40 ülkeye ihraç edilecek. Şanzıman alanında Ford Otosan'ın bu başarısını Bakan Mustafa Varank da mutlulukla inceleme yaptı. Tübitak destekli olan bu şanzıman için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şu açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin ilk yerli ve milli şanzımanı hakkında açıklamalar şu şekilde; "Geliştirilen şanzıman 1 milyon kilometreyi aşkın yolda, farklı koşullarda birbirinden zorlu testlere tabi tutuldu. İşte şimdi bu şanzımanlar Avrupa’nın yıldızı F-MAX kamyonlarında ve diğer kamyonlarda kullanılacak. Böylelikle tasarımı ve Ar-Ge'si Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirilen kamyonların yerlilik oranları yüzde 90'ları bulacak. Bununla birlikte üretilen şanzımanlar, kamyonların içerisinde 40'ı aşkın ülkeye ihraç edilecek.

Hem Ford Otosan hem yerli otomotiv sanayi hem de Türkiye kazanacak. Bu ve bunun gibi yüksek katma değerli yatırımlarla büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası emin adımlarla gerçekleşecek. Ben bu vesileyle projede emeği geçen Ford Otosan ailesine teşekkürlerimi sunuyor, Türkiye'nin ilk ve tek yerli şanzımanının vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum."

Mustafa Varank iki yıldır Covid 19'un etkisinin dünyada , tüm düzeni altüst ettiği ve küresel zincirlerin kopmasına neden olarak tüm ekonomileri derinden sarstığını dile getirdi.

Otomobil dünyasının yani Otomotiv sektörünün de salgından nasibini aldığını dile getiren Sanayi ve Teknoloji bakanı Varank, sözlerine şöyle devam etti: "Bilhassa binek araç satışları dünyada büyük darbe yedi. Araç satışları Çin'de, ABD'de ve Avrupa'da büyük oranlarda düştü. Hamdolsun ülkemizde aldığımız önlemlerin de etkisiyle biz böyle bir sıkıntı yaşamadık. Ülkemizde otomobil ve hafif ticari araç satışları 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 61,3 oranında arttı.

Tabii esas önemli olan husus bu artışın sürdürülebilirliğini sağlamaktan geçiyor" Bakan sözlerine şu şekilde devam etti. Elektrikli otomobillere evrimin olduğunu bunun için de yerli otomobil TOGG için de hazırlıkların yapıldığını ve fabrika yapım aşamasında olduklarını söyledi. Elektrikli otomobile hızlı bir evrimin olduğunu dile getirerek biz orada da büyük bir sektörün içerisine girip öncülerden olmak istiyoruz.

Ford Otosan Yönetim kurulu başkanı Ali Koç ise Yerlilik oranı yüzde 90'a çıktı.​

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, bir ilki gerçekleştirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Türkiye'nin ilk yerli ve milli şanzımanı için sözlerine şöyle devam etti: "Ülke olarak pek çok endüstride yerlilik oranına öncelik veriyoruz. İşte bu kamyon da gerçek anlamda Türk mühendisliği ve işçiliğinin bir eseridir.

Yani sizlerin arkadaşlar. Sizlerin eseridir. Allah razı olsun, sağ olun, var olun. Başarılarınızın devamını dilerim. Üreteceğimiz ilk aracı inşallah Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında hattan indireceğiz"
Türkiye'nin ilk yerli ve milli şanzımanı
Ayrıca Türkiye'nin ilk yerli ve milli şanzımanı Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank tarafından da test edildi. F-Max kamyonu içerisine binen Varank, orada Ali koç ile bilgi alışverişinde bulundu. Aracın şanzımanını test eden Varank'a yönetim kurulundan bir kaç kişi daha eşlik etti.

Ülkemiz için ve otomotiv sektörü için bu gelişmeleri destekliyor ve devamının gelmesini temenni ediyoruz. Türkiye'nin yerli ve milli şanzımanı lansmanı için ise video hazırlanmış. Tüm detayları bu video içerisinde görebilirsiniz.

 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,074
Kullanıcılar
10,089
Son üye
Karşıbalı
Üst