Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye’nin İkinci Yerli Otomobili Çıkış Tarihi


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Bursa ilinin İnegöl ilçesinde Erhun Metal, Saloni Mobilya, Yol Mobilya, Orimak Makina, Lenova Mobilya ve İyon Mekatronik ortaklığında geliştirilmiş olan ikinci yerli elektrikli otomobil Amperoni, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan destek aldı. Amperino Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Canseven yerli otomobil projesine ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Yerli Hub Motor Üretildi!

Togg’dan sonra basında büyük yankı uyandıran ikinci yerli otomobil, tüketicileri ve sektörü heyecanlandırmayı başardı. Proje hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşan Amperino Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Canseven, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Biz bu işe 2019 yılında başladı. İlk olarak mental anlamda 6- 7 hazırlıklar ve araştırmalara yaptık.

Nasıl bir araç tasarlayacağımızı, aracın hangi sınıfta olacağını, kaç kişilik olacağını, şehir içinde kullanılıp kullanılamayacağını vs. tartıştık. Mühendis olan 3 tane kurucu ekip liderimizi var. Görsel tasarım ve teknik tasarım ekibini ise 2020 yılında kurduk, böylelikle tasarıma başlamış olduk. Bugün itibari ile görsel tasarımların son halini tamamladık ve böylelikle de kalıp çalışmalarına başladık. Batarya firmamız tarafından paketlenip, toparlanacak.

Türkiye’de ilk defa hub motor üretildi. Bizler bir firma ile bütün bilgileri paylaşarak ülkemizde ilk yerli hub motorun yapılmasını sağladı. Aracın çevre dostu olması adına da imalat kısmında çevreci ürünler kullanmaya gayret ediyoruz. Aracın gövdesini keten esaslı Bio Fiber’den üreteceğiz.”

sanayi-ve-ticaret-bakanligi-destek-verdi.jpg


SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI DESTEK VERDİ!

Bursa’nın İnegöl ilçesinde tasarlanan yerli araç Amperino’ya ilişkin açıklamalarda bulunmaya devam eden Başkan Yakup Canseven, bakanlığın projeye destek olduğunu ifade etti. Canseven, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Projenin açılışında 66 milyon TL’lik ucu açık teşvik aldı. 3 yıl içerisinde projeyi sonlandırmayı hedefliyoruz ancak verilen teşvikler 10 yıl boyunca devam edecek.

Bu noktada makine bazında yaptığımız bütün yatırımlar için vergi muafiyeti avantajından yararlanabiliyoruz. Yani 5’inci bölgede yer alan firmalar hangi teşviklerden yararlanabiliyorlar ise bizler de aynı teşviklerden yararlanabiliyoruz. Sektörün içerisinde yer alan kişilerin Amperino’ya dair ciddi beklentileri oluştu. Bakanlık da bize inandı ki ileri de 300 milyon TL’ye kadar ulaşabilecek olan bir teşvik sağladı.”

HEDEFLERİ AÇIKLADI!

Şu an 30 kişiden oluşan bir mühendis ekibinin tasarım üzerinde aktif olarak çalıştığını ifade eden Başkan Yakup Canseven, projeye ilişkin hedeflerini de açıkladı. Canseven, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “5 yazılım mühendisi Bilişim Vadisi’nde bulunan yerimizde yazılım üzerine çalışmaya devam ediyor.

Amperino 3 kişilik bir araç olacak. 1- 2 hafta içerisinde ilk şasi prototipini yürütüp testleri başlatacağız. Bizim hedefimiz 2024 yılında bu aracı tamamı ile bitirerek Cenevre Otomotiv Fuarı’nda sergileyebiliyor olmak. Aracı dünyanın tüm bölgelerine satabilmek adına E belgesi alacağız. Bu duruma ilişkin çalışmalarımız projenin başından bu yana sürüyor.

Aracı banttan indirdikten sonra 6- 12 ay sürecek olan test ve belgelendirme süreci bulunuyor. Bu süreç esnasında bizler seri üretimi için çalışmalara başlayacağız ve 2025 yılında da ilk araçları banttan indiririz diye düşünüyoruz.”
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst