Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye’nin Bilinmeyen Gücü Karayel SİHA, Boy Gösterdi!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
24 Şubat tarihinde resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte, savunma araçlarının bir ülkenin güvenliğinin sağlanması açısından ne derece önemli oldukları bir kez daha kendini gösteren bir konu olarak gündeme geldi. Ekonomik olarak Ukrayna’dan oldukça üstte olan ancak yeni nesil savunma araçları bakımından Ukrayna’nın gerisinde kaldığı gözlenen Rus ordusu, 3 ayı aşkın süredir herhangi bir “zafer” elde edemedi. Tüm dünyaya kafa tutan Rus hükümetin, aylardır emellerine ulaşamaması, Türk İHA ve SİHA’larını da kullanan Ukrayna’nın savunma hattının güçlü olduğunu kanıtlamış oldu. Bu noktada değişen ve dönüşen dünya düzenine karşın her daim tetikte olmak zorunda olan ve olası bir savaş harekâtına karşı daima hazırlıklarını tamamlamış olmak zorunda olduklarını hisseden ülke hükümetleri, savunma araçları için ciddi meblağlar ayırmaya başladılar. Burada hem teknolojisi hem de diğer özellikleri ile kendilerini bulundukları her sahada kanıtlamayı başarmış olan Türk İHA ve SİHA’ları da öne çıkmayı başardı. Ülkemizin yerli ve milli gururlarından olan, son dönemlerde adlarına şarkılar dahi yazılan İHA ve SİHA’lar genel olarak Baykar Teknoloji ile gündemde yer almayı başarıyorlar. Ancak bilinenin aksine Türkiye’nin tek gücünün bu İHA ve SİHA’lardan ibaret olmadığı, geçtiğimiz günlerde sergilenen Karayel SİHA ile gözler önüne serilmiş oldu. Karayel SİHA, teknik özellikleri ile kendine hayran bırakmayı başardı.

Lentatek'ten Karayel SİHA!

Lentatek'ten Karayel SİHA!
Yerli ve milli imkanlar ile üretilen savunma araçlarından olan ve daha önce Vestel Savunma adı ile hizmet veren şimdi ise Lentatek ismi ile güncellenen firmanın ürünü olan Karayel SİHA, NATO standartlarına uygun olarak geliştirilmiş olan bir savunma aracı olarak karşımıza çıkıyor. EFES 2022 tatbikatı kapsamında kendisini gösteren ve hem görünümü hem de gelişim süreci ile büyük takdir toplayan Karayel SİHA’dan, şimdiye kadar 10 adet üretildiği biliniyor.

İlk Teslimat Suudi Arabistan'a!

Yapılan açıklamalara göre Karayel SİHA’nın 2015 yılından bu yana operasyonel olarak kullanıldığı bilgisi kaydedildi. 2021- 2025 tarih aralığını kapsayan Suudi Arabistan anlaşmasına göre ülkenin 40 adet Karayel SİHA siparişi verdiği ve kara kuvvetleri tarafından da aktif olarak kullanıldığı biliniyor.

Karayel SİHA Özellikleri

Karayel SİHA’nın genel özellikleri şu şekilde:
  • Motor gücü: 1x97 HP
  • Kalkış ağırlığı: 630 g
  • Kanat açıklığı: 13 m
  • Uzunluk: 6,5 m
  • Yükseklik: 2,11 m
  • Hız: 60-80 knot- 150 km
  • Tırmanma oranı: 800 m/s
  • Operasyonel irtifa: 22.500 feet
  • Havada kalış süresi: Mühimmat olmadan 20 saat, 60 kiloluk yükle 12 saat, 120 kiloluk yükle 8 saat
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst