Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye’deki Elektrikli Otomobil Fiyatları Cep Yakmaya Başladı! İşte Zamlı Fiyatlar


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Dünya genelinde elektrikli otomobil sektörü büyük bir ivme kazandı. Özellikle son dönemde dünyanın önde gelen otomotiv şirketleri, elektrikli araç üretimine daha fazla ağırlık vermeye başladı. Bununla birlikte Çin, Avrupa ve ABD’de elektrikli otomobil satışları, toplam Pazar payında ciddi seviyelere tırmandı.

Türkiye’de ise gerek döviz kurunda yaşanan krizler gerekse de yüksek vergi yükü sebebiyle elektrikli otomobillerin fiyatları cep yakmaya başladı. Satışlar bir miktar artsa da Avrupa ülkelerindeki gibi patlama yapacak seviyeye gelmedi. İşte Türkiye’de elektrikli otomobil fiyatlarına yapılan son zamlardan sonra güncel fiyat seviyeleri…

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Fiyatları

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Fiyatları

Ülkemizde uzun yıllardır satışa sunulan ve elektrikli otomobil denilince akla ilk gelen model şüphesiz ki Renault Zoe oluyor. Yeni Zoe, geçen yılın aralık ayında piyasaya sürüldüğü zaman 349 bin TL seviyesinden alıcı buldu. ÖTV oranlarında yapılan yükseltme sonucu Renault Zoe fiyatı 2021 yılının eylül ayında 368 bin TL’ye yükselmişti.

En son dolar kurunda yaşanan hızlı yükselişle birlikte Renault Zoe fiyatı tam 540 bin TL seviyesine kadar çıktı. Güncel fiyat listesine bakıldığı zaman Hyundai Kona Electric modelinde de çok yüksek seviyeler konuşulmaya başlandı. Makyajlı versiyonu ile birlikte Türkiye’de satışa başlayan modelde 100 kw’lık versiyonu eylül ayında 487 bin TL satış fiyatına sahipti.

Yüksek ÖTV diliminde yer aldığı için daha pahalı olan 150 kw’lık model ise 734 bin TL’de alıcı bulmuştu. Güncel fiyatlara bakıldığında ilk model 705 bin TL, ikinci model ise 1 milyon 24 bin TL’ye fiyata kadar tırmandı.

Elektrikli Araç Satışları Arttı

Öte yandan ODD resmi verilerine göre elektrikli araç fiyatlarında da hızlı bir artış yaşandı. Geçtiğimiz yıla göre Türkiye’de elektrikli otomobil ve hibrit otomobil satışları 3 katına çıktı. Tüm dünyada giderek artan elektrikli otomobil talebine bakıldığında ise Türkiye’de yüksek fiyatlar yüzünden talepte beklenen seviyeye ulaşılmaması dikkatlerden kaçmıyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst