Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye’de Elektrikli Otomobilleri Şarj Etmenin Maliyeti Ne?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Tüm dünyada elektrikli otomobillere olan ilgi giderek artarken benzer bir durum Türkiye’de yaşanıyor. Ülkemizde elektrikli otomobil şarj istasyonlarının sayısı da her geçen gün artarken vatandaşlar elektriğe gelen zamlardan sonra maliyet hesabı yapmaya başladı.

Elektriğe gelen zammın ardından elektrikli otomobil kullanım maliyeti de arttı. Karşılaştırma yapmak isteyenler için Türkiye’de elektrikli otomobilleri şarj etmenin maliyeti hesaplandı. Yeni elektrik kullanım tarifesine göre elektrikli otomobili hızlı şarj etmek isteyen kullanıcı, ortalama olarak kilometre başına 1 TL ödemesi gerekecek.

Elektrikli Otomobiller Kaça Şarj Oluyor?

Elektrikli Otomobiller Kaça Şarj Oluyor?

Elektrikli otomobil marka ve modellerine göre hesaplama yapmak gerektiğinde geçtiğimiz yıl Tesla Model 3 modelini yüzde 80 oranında şarj edebilmek için 72 TL ödemek yeterli oluyordu. Aynı aracı aynı seviyede günümüzdeki elektrik kullanım bedelleri üzerinden şarj etmek gerektiğinde, yeni düzenlemenin ardından bu fiyat 177 TL’ye çıktı.

Türkiye’de satışa sunulan elektrikli otomobil modellerine göre kıyaslama yapılabiliyor. Ülkemizde elektrikli otomobil pazarında satışa sunulan en uygun modellerden Hyundai Kona full şarj ile 480 km menzil taşıyor. Geçtiğimiz yıl Hyundai Kona’yı şarj edebilmek için 114 TL gerekirken, elektriğe gelen zammın ardından bu rakam 260 TL’ye çıktı.

Öte yandan Hyundai Kona’nın benzinli modelinde deponun yüzde 80’ini doldurmak için 540 TL, tamamını doldurmak içinse 670 TL ödemek gerekiyor. Elektrikli Kona bu maliyetle 400 km yol alırken benzinli Kona ise yaklaşık 800 km menzil sunuyor.

Elektrik Zammından Sonra Elektrikli Otomobil Maliyeti

Elektrikli otomobillerin tüm dünyada giderek yaygınlaşması beklenirken, elektrik tüketim maliyetlerinin zamlanması kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Son dönemde hem benzin fiyatlarında artış yaşanırken buna paralel olarak elektrik fiyatlarında da artışlar görülüyor.

Ülkemizde en çok satılan elektrikli otomobillerden biri olan Hyundai Kona üzerinden karşılaştırma yapıldığında aradaki fark kafaları karıştırıyor. Elektrikli Kona ile 800 km yol yapabilmek için mevcut ücretlere göre 520 TL vermek gerekiyor. Benzinli Kona ile 800 km yol 540 TL maliyetle gidilebiliyor. Fiyatlara bakıldığında aradaki 20 TL’lik fark kullanıcıların kafalarında soru işareti yaratıyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst