Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye’de Elektrikli Otomobil Sayısı 3 Katına Çıktı! İşte Resmi Rakamlar


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Dünyanın dört bir yanında otomotiv sektöründe ciddi bir değişim gözlemleniyor. Sektörde büyük pay sahibi olan dünyaca ünlü markalar, her yıl giderek daha fazla elektrikli araba üretmeye başladı. Bununla birlikte dünyadaki artan ilgiye paralel bir şekilde Türkiye’de de elektrikli otomobil satışları hız kazandı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 2021 yılı Ocak-Kasım dönemi verileri, ülkemizde elektrikli otomobillere olan ilgiyi bir kez daha gözler önüne serdi. Bu verilere göre otomobil satışları, 2021 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 2.1 oranında azaldı. ODD resmi verileri, bu dönemde satılan otomobil sayısını 518 bin 294 olarak açıklarken bunların içindeki elektrikli otomobil payı dikkat çekti.

Türkiye’de Elektrikli Araç Satışları Artıyor

Türkiye’de Elektrikli Araç Satışları Artıyor

Ocak ile kasım ayı arasındaki dönemde Türkiye’deki elektrikli otomobil satışlarında adeta bir patlama yaşandı. Bu dönemde elektrikli otomobil satışı yüzde 325 artış gösterdi. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre yıl başından kasım ayına kadar 2 bin 415 adet elektrikli otomobil satıldı.

Öte yandan hibrit motora sahip araç satışlarında ise yüzde 12.18 artışla 45 bin 190 adet seviyesi görüldü. Sektördeki motor tipine göre benzinli otomobil satışları 342 bin 438 adetle hala pastadan en büyük payı alıyor. Türkiye’de satılan benzinli otomobiller yüzde 66.1 oranıyla zirvede yer alıyor. Sektör verilerine göre hibrit otomobil satışları ise 45 bin 190 adetle bu pastadan yüzde 8.7 pay koparmayı başardı.

Çevre Dostu ve Ekonomik

Türkiye’de geçen yıl aynı dönemde sadece 568 adet elektrikli otomobil satışı olmuşken son verilere göre satışlar 3 katına çıktı. Öte yandan bir önceki yıl hibrit otomobil satışı da 18 bin 834 adet olmasıyla dikkat çekti.

Tüm dünyada büyük ilgi gören elektrikli otomobiller, çevreci ve ekonomik olmasıyla dünyaca ünlü markaların önceliği haline geldi. Elektrikli otomobil üretim ve satışlarının önümüzdeki dönemde giderek artması bekleniyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst