Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye’de Elektrikli Otomobil Şarj İstasyonu Sayısı Artıyor


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Otomotiv sektöründe dünyanın önde gelen markalarının öncülüğünde elektrikli otomobil dönüşümü yaşanıyor. Her geçen gün elektrikli araçlara olan ilgi giderek artarken, Türkiye’de de son yıllarda trafikteki elektrikli araç sayısı artış gösterdi. Bununla birlikte ülkenin dört bir yanında elektrikli araç şarj istasyonu kurulmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Yerli elektrikli otomobil Togg’un 2023 yılında yollara çıkmasıyla birlikte, ülkenin tüm illerindeki elektrikli otomobil şarj istasyonlarının sayısı da artış gösterecek. Mevcut verilere bakıldığında Türkiye’de faaliyette olan elektrikli otomobil şarj istasyonu sayısı 3 bin 457 olarak açıklandı.

Türkiye’de Ne Kadar Elektrikli Araç Var?

turkiyede-ne-kadar-elektrikli-arac-var.jpg
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli otomobillere olan ilgi giderek artıyor. Ülkenin dört bir yanında bulunan 3 bin 457 şarj istasyonundan 818’i özel kullanım amaçlı şarj istasyonlarından oluşurken bunların 2 bin 639'u halka açık olarak hizmet veriyor.

Halka açık şarj istasyonlarında elektrikli araçları şarj edebilmek için gerekli soket sayısı ise 4 bin 500 adede ulaştı. Türkiye'deki elektrikli araç sayılarına bakıldığı zaman en fazla aracın doğal olarak İstanbul'da bulunduğu tespit ediliyor. İstanbul’dan sonra elektrikli araç sayısının Ankara ve İzmir illerinde de giderek arttığı görülüyor. Türkiye çapındaki elektrikli otomobil sayısının son raporlara göre 7 bine ulaştığı belirtildi.

Elektrikli Şarj İstasyonu Sayısı Artacak

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, ülkedeki elektrikli araç ve şarj istasyonlarını yorumladı. İlk ilk elektrikli şarj ünitesinin 2008 yılında kurulduğunu hatırlatan Bayram, “2011 yılında Türkiye’de sadece bir ilde şarj ünitesi varken, şu anda 81 ilimizde şarj ünitesi var. Bu şarj istasyonlarının yüzde 15 oranını DC dediğimiz hızlı şarj istasyonları kapsıyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da birçok AVM ve otel otoparklarında elektrikli şarj istasyonları kurulduğunu söyleyen Bayram, bunlarda toplam 4 bin 500 adetlik soket bulunduğunu aktardı: “İstanbul’da yaklaşık 600 civarında şarj istasyonu bulunuyor. Ankara ve İzmir’de 300’er adet şarj istasyonu bulunuyor.”
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst