Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye’de araba piyasası neden hızlı artıyor?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türkiye'de araba piyasası neden hızlı artıyor? Türkiye’de araba satın almak, araba sahibi olmak neredeyse imkansıza yaklaşıyor. Bunun birçok nedeni ve yaptırımları ne yazık ki mevcut. Elbette bütçemize uygun araba almak mümkün. Asıl soru bütçemize uygun diye almayı düşündüğümüz araba gerçekten o meblağları hakkediyor mu? Kafamıza takılması gereken ve yanıt aradığımız en önemli soru da bu ne yazık ki.

Türkiye'de araba piyasası neden hızlı artıyor?​

Başta da bahsettiğimiz birçok nedenden biri maalesef ÖTV kaynaklı ülkemize giren yabancı arabanın vergilerle hak ettiğinden çok daha fazla tutarı olması. Klişe bir söz ama doğru “Araba alırken bir tane kendine iki tane de devlete alıyorsun “. Artan vergiler, üreten değil de tüketen bir toplum oluşumuz vb. birçok neden bizim ülkemizin vatandaşlarının araba alırken zorlanmalarına neden oluyor.

Bunu fırsat bilen ikinci el piyasası ise adeta sıfır araç piyasası ile rekabet ediyor. Hatta öyle ki zaman zaman 1-2 yaşında araçların ikinci el olmalarına karşın sıfır fiyatlarından bile yüksek olmasına rastlıyoruz. Öte yandan daha da vahimi yaşı çok yüksek araçların sadece otomatik ibaresinden dolayı piyasayı alt üst etmesi.

Yine araç alım satım işlemleri ile ilgilenenler bilirler ki bir bizim ülkemizde ikinci el piyasasını Tofaş belirler gibi bir algı vardır. Sonrasında bütün markalara belli tutarlar biçilir. Peki kısır döngünün başlıca nedeni ne? Kısır döngüden kasıt Türkiye’de ikinci el araç piyasasının düşmektense neden arttığıdır.

Şüphesiz ki nedeni araç satacakların yerine bir araç alırken yine ederinden fazla fiyatta olan arabalara ne yazık ki yönelmeleridir. Çözüm ise sıfır araçlardan alınan ÖTV vb. vergileri azaltmak olacaktır. Bu sayede ikinci el araç piyasası da düşüşe uğrayacak araç satıp almak isteyen vatandaş mağdur olmayacağını bildiğinden fahiş fiyatlar beklemeyecektir.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst