Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye Ocak- Kasım Araç Satışında Elektrikli Otomobil Detayı


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli otomobil sektörü hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye’de elektrikli otomobillerin içten yanmalı motora sahip araçların yerini tam olarak ne zaman alacağı merak konusu oldu. Bu konuda çeşitli tahminler yürütülürken, Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin verileri dikkat çekti.

Söz konusu verilerde gelecekte elektrikli otomobil satışına dair önemli detaylar yer aldı. Türkiye’de yakın gelecekte elektrikli otomobiller için şarj istasyonu ihtiyacının artacağına yönelik tahminler yükseldi. Tüm dünyada fosil yakıt kullanımını ortadan kaldırmak için ciddi yatırımlar ve gelişmeler yaşanıyor.

Bunun en büyük parçası da elektrikli otomobil kullanımından geçiyor. Sektörde daha fazla yer verilmeye başlanan elektrikli otomobiller ile ilgili olarak tüm dünyadaki artan taleple birlikte Türkiye’de de sistem değişiyor.

Türkiye’de Elektrikli Araç Satışında Son Durum

Türkiye’de Elektrikli Araç Satışında Son Durum
Pek çok ülkede, içten yanmalı motorların yerini almaya başlayan elektrikli araç satışları hız kazandı. Türkiye’de de elektrikli otomobil ve hibrit motorlu araç satışında son verilere bakıldığında benzer bir tablo görülüyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD) alınan verilere göre genel otomobil satışlarında geçen yıla göre düşüş yaşandı.

2021 yılının Ocak ayından, Kasım ayına kadarki otomobil satışlarını ele alan bu rapor dikkat çekici detayları gözler önüne serdi. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) son raporuna göre Türkiye’de elektrikli araç satışları yüzde 325 oranında arttı.

Ayrıca hibrit motora sahip araçların satışında da yüzde 121 oranında artış görülmesi dikkatlerden kaçmadı. Bu doğrultuda hızla gelişen sektöre göre birkaç yılda Türkiye çapında konumlandırılmak üzere 250 bin civarında şarj istasyona ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

TOGG ile Elektrikli Otomobil Sektörüne İlgi Arttı

İlk yerli elektrikli otomobil TOGG’un yakın gelecekte yollarda görüleceğinin açıklanmasından sonra Türkiye’de elektrikli otomobil satışlarının artması kaçınılmaz oldu. Uzmanlara göre 2030 yılına kadar Türkiye’de 2 milyondan fazla elektrikli aracın yollarda olacağı tahmin ediliyor. Bu kapsamda ihtiyaç duyulacak şarj noktası miktarı ise 250 binin üzerinde olacak.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst