Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türkiye, Elektrikli Otomobil Satışında Sonuncu Oldu!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Son dönemlerde döviz kurlarında ve altın fiyatlarında devam eden yukarı yönlü hareketler, pek çok sektörde fahiş fiyatlandırmaların ortaya çıkmasına sebep oldu. Özellikle otomotiv sektörüne direkt olarak yansıyan fahiş hammadde fiyatları, bir süredir hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç modellerinin üst seviyelerden satışa sunulmalarına yol açtı.

Ekonomi piyasalarında gözlenen olumsuz gelişmelerin yanı sıra koronavirüs salgınının sebep olduğu çip krizi dolayısı ile de üretimlerin zaman zaman durduğuna şahitlik eden otomotiv sektörü, benzinli ve dizel modellerde arka arkaya fiyat artışları duyurdu. Tüm bu gelişmelere ek olarak ülke yönetimlerinin yeşil dönüşüme yatırım yapma kararları almaları da sıfır kilometre benzinli be dizel araçların fiyatlarında artış gözlenmesine yol açtı.

Benzinli ve dizel araçların üretim ayaklarında yaşanan sıkıntılardan sonra birçok üretici firma üretim rotasını elektrikli araç modellerine çevirdi. Son dönemlerde iyiden iyiye hızlanan elektrikli otomobil üretimleri, Rusya- Ukrayna savaşından sonra fahiş rakamlara ulaşan akaryakıt fiyatlarından bunalana sürücülerin de ilgilerini çekmeye başladı. Uzun vadede bakıldığı zaman daha çok kazandırdığı düşünülen elektrikli otomobiller, dünya genelinde büyük bir patlama yarattı.

Elektrikli otomobil pazarının günden güne genişlediği şu günlerde yerli ve doğuştan otomobil Togg ile pazara dahil olmaya hazırlanan Türkiye, sene sonunda C segment SUV model için seri üretime geçecek ve 2023 yılının ilk çeyreğinde Togg trafiğe çıkmış olacak. Elektrikli otomobil pazarında yaşanan bu olumlu gelişmeler ışığında, bugün Avrupa ülkelerinde elektrikli otomobil satışı verileri yayınlandı.

Elektrikli Otomobil Satışı Verileri Yayınlandı!

Elektrikli Otomobil Satışı Verileri Yayınlandı!
Elektrikli otomobil pazarının günden güne genişlediği şu günlerde, otomobil satışları da artış göstermeye başladı. Bu kapsamda bugün yayınlanmış olan elektrikli otomobil satışı verileri hem Türkiye’de hem de Avrupa’da satışların arttığını gösterdi.

Türkiye Sonuncu Sırada Yer Aldı!

Geçtiğimiz seneye göre elektrikli otomobil satışını arttırdığı görülen Türkiye, satışların yalnızca yüzde 0,81’inin elektrikli modellere ait olması sebebi ile elektrikli otomobil satışı en düşük olan 31’inci ve sonuncu Avrupa ülkesi olarak kayda geçti.

Komşunun Sıralaması Da Düşük!

Açıklanan listeye göre komşu ülke Yunanistan’ın da sıralamasının düşük olduğu ve satışların yalnızca yüzde 2,35’ini elektrikli otomobillerin oluşturduğu bilgisi kaydedildi.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst