Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türk SİHA’larında Yeni Özellik: Yerli Radar!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türkiye’nin silahlı insansız hava araçları (SİHA) artık yeni bir kabiliyet daha kazanıyor. Yerli ve milli SİHA yolculuğunda önemli adımlar atan Türkiye, sağladığı başarıları ile birçok farklı yerde konumlandı. Suriye’de, Libya’da ve Karabağ’da kabiliyetlerini gösteren yerli SİHA’lar, son olarak Ukrayna’da ortaya koyduğu performansla dünyanın en popüler platformlarından biri haline geldi. Mühimmat çeşitliliğinde zirveye doğru yol almaya devam eden Türk SİHA’ları, artık dış etkenlere karşı da yeni bir kabiliyet kazanıyor.

Türk SİHA’ları artık olumsuz hava şartlarında da yüksek çözünürlükte görüntü alabilen, çok sayıdaki hedefi aynı anda takip edebilen milli bir radar sistemi ile uçacak. Mühimmat çeşitliliği konusunda sağladığı başarıyla son dönemlerde gündemde olan Türk SİHA’ları, bu yeni kabiliyetinin yanına bir yenisini daha yazdırıyor.

Her ne kadar diğer ülkelerin SİHA platformları da çok farklı mühimmatları hedefe gönderebiliyor olsa da bunların birçoğunun saha tecrübesi yaşamadığı biliniyor. Ancak Türk SİHA’ları farklı coğrafi bölgelerde faaliyetlerini sergileyebildi ve yeteneklerini gösterdi. Bu nedenle özel bir konumda değerlendirilen Türk SİHA’ları, şimdi de olumsuz hava şartlarına rağmen başarılı performans kabiliyeti ile ön plana çıkıyor.

Türk SİHA'ları Operasyonlarda Artık Daha Etkili

Türk SİHA'ları Operasyonlarda Artık Daha Etkili


CNN Türk’ün haberine göre Türk SİHA’ları artık olumsuz hava şartlarında da yüksek çözünürlükte görüntü alabilen, çok sayıda hedefi aynı anda takip edebilen milli radar sistemi ile uçuş yapabilecek. Sis gibi görüş mesafesini çok düşüren hava koşullarında dahi görüntü alabilecek olan Türk SİHA’ları için hedefin boyutu ya da hızı da önemsiz hale gelecek.

Elde edilen bilgilere göre hiçbir olumsuz hava olayı Türk SİHA’larını etkileyemeyecek. Yerli ve milli radar sistemleri ile uçacak olan SİHA’lar, operasyonlarda artık daha etkili sonuçlar elde edecek.

Yerli Radar MİLSAR'ın Entegrasyonu Tamamlandı

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sentetik açıklıklı yerli radar MİLSAR’ın, ANKA İHA’dan sonra Aksungur insansız hava aracına da entegre edildiğini dile getirdi. Demir açıklamasında, yerli radar ile uçan milli insansız hava aracının, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından göreve başladığını dile getirdi.

Bilindiği üzere Aksungur İHA havalandıktan sonra 50 saat, yani yaklaşık 2 gün boyunca Mavi Vatan’ı izleyebiliyor ve 750 kilogram silah sistemi taşıyabiliyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst