Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türk SİHA’ları Asya Pazarına Açılıyor


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Savunma sanayisinde her geçen gün adından sık sık söz ettiren SİHA’lar bu sefer Asya ülkelerinde gündem oldu. Rusya – Ukrayna savaşıyla gündemden düşmeyen yerli üretim Bayraktar TB2 SİHA’ların Japonya’nın ilgisini çektiği belirtiliyor. Asya’nın en önemli ülkelerinden biri olan Japonya’nın SİHA’lardan satın alabileceği öğrenildi. Türkiye’de yerli ve milli sermaye ile üretilen SİHA’lar Libya’da, Dağlık Karabağ’da ve Suriye’de başarılı sınavlardan geçti. Savaşın gidişatını değiştiren yönü ve üstün başarısıyla göze çarpan SİHA’lar savunma sanayisinde öne çıkmaya devam ediyor. SİHA’lar operasyonlarda hedefleri nokta atışı ile imha ettiği için dünyanın önde gelen ülkeleri de SİHA temini konusunda Türkiye’yi seçiyor.

Türk SİHA'ları Asya’da Gündem Oldu

Türk SİHA'ları Asya’da Gündem Oldu
Polonya, Ukrayna, Azerbaycan ve Katar gibi ülkeler başta olmak üzere 18 ülkeye ihraç edilen SİHA’lar gösterdiği performans ile beğeni topluyor. Adından sık sık söz ettiren Bayraktar TB2 SİHA, bu sefer Asya pazarına açılacak. Japon basınında geniş yankı bulan habere göre Nikkei Asia, yerli SİHA’ların elde ettiği başarılarının ardından dikkatini Asya’ya yönelttiğini yazdı. Asya’da Çin’in SİHA ihracatını sınırlı tutabileceği ve bu yüzden Türkiye’nin Asya ülkeleri için daha iyi bir seçenek olduğu ifade edildi.

Japonya Yerli SİHA Almak İçin Sırada

Baykar Teknoloji tarafından geliştirilen yeni nesil TB3 SİHA da Asya ülkelerinin gündemine girdi. Bu SİHA uçak gemileri ve amfibi hücum gemilerine iniş kalkış yapabilme özelliği ile tanınıyor. Basında yer alan haberlere göre şirketin Japonya ile SİHA satışı konusunda anlaşma imzalayabileceğine dikkat çekildi. Baykar Genel Müdür Haluk Baykar, daha önce Japonya basınına yaptığı açıklamada, “TB-3, Japonya'nın Izumo sınıfı platformları için çok uygun olacak. Japonya, mümkün olan en kısa sürede silahlı insansız hava araçları edinmeli.” ifadelerini kullanmıştı. Bunun üzerine Japon yetkililerin Türkiye’den yerli SİHA satın almak için sıraya girdiği belirtiliyor.

Japonya Bayraktar TB3 Satın Alabilir

Ancak anlaşmanın ne zaman yapılacağı henüz netlik kazanmadı. Bununla birlikte Japonya dışında Endonezya ve Malezya’nın da potansiyel SİHA müşterisi olduğu belirtiliyor. Bayraktar TB3 SİHA’nın ilk uçuşunu bu yıl içinde gerçekleştirmesi bekleniyor. Testlerin başarılı geçmesinin ardından TB3 SİHA’lar için Japonya’nın teklifte bulunacağı ifade ediliyor.
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst