Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türk Savunma Sanayiinin Yankı Uyandıran Projeleri Belli Oldu!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Ekonomik açıdan oldukça zorlu geçen 2022 yılı, Türkiye’nin adının dünya geneline yayıldığı bir yıl olarak da tarihe geçti. Türk savunma sanayii tarafından başarılı bir şekilde yürütülen ve de yürütülemeye devam eden birçok projesi yabancı ülkelerin dikkatlerini çekerek ülkemizin kapısının savunma araçları konusunda çalınmasını sağladı.

Libya ve Azerbaycan başta olmak üzere birçok farklı platformda yeteneklerini gözler önüne sermiş olan yerli ve milli insansız hava araçları, özellikle Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte tüm dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardı. Ukrayna ordusu tarafından kullanılan Bayraktar TB2’lerin Rus ordusunu her defasında hezimete uğratmaları, diğer ülkelerin de ordu envanterlerine Türk savunma araçlarını eklemek üzere harekete geçmelerini sağladı.

Genel olarak insansız hava araçları ile popülerleşen ancak 2022 yılında çok büyük projelere imza atan Türk savunma sanayii, Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz tarafından değerlendirildi. Milliyet Gazetesi’ne yapmış olduğu açıklamalarda savunma sanayii projelerine değinen Oğuz, projelere ilişkin önemli bilgiler verdi.

"2014 Yılında Başladı!"

2014 Yılında Başladı!
Türk savunma sanayisine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Oğuz, başlangıcın 2014 yılı olduğunu ifade etti. Yerli helikopter ATAK ve milli İHA Bayraktar TB2’nin hizmete başladıkları yıl olan 2014 yılının önemli bir yıl olduğuna dikkat çeken Oğuz, 2022 yılında ürünlerin daha geliştiğini ve teslimlerin arttığını belirtti.

"İhracat Arttı!"

2022 yılının ürün çeşitliliği ve teslim açısından oldukça yoğun bir yıl olduğunu ifade eden Oğuz, bu düşüncesinin ihracatın artması ile desteklenmiş olduğuna dikkat çekti. Bu yıl içerisinde platformlar tarafından kullanılacak olan füzeler, mühimmatlar ve diğer araçların arttığını ifade eden Oğuz, tek tipe sahip olan silahların artık bir aileye dönüştüklerini de vurguladı.

"Balistik Füze Üzerinde Çalışılıyor!"

Projelerin sürekli olarak geliştirilmeye devam ettiğini ancak kamuoyunun zamanı geldiğinde bilgilendirildiğini ifade eden Oğuz, şu an teknoloji kabiliyeti ile orta menzilli olarak değerlendirilen 3 bin kilometreye kadar olan balistik bir füzenin üzerinde çalışıldığını belirtti. Aynı zamanda hem hipersonik hem de süpersonik füzeler üzerinde de çalışıldığı ve bunlara ilişkin altyapıların hazırlanmaya başlandığı da Oğuz’un açıklamalarında yer aldı.

KIZILELMA Projesine Dikkat Çekti!

Geride bırakmaya hazırlandığımız yılı savunma sanayii açısından değerlendiren Oğuz, birçok projeyi iyi bulduğunu ancak KIZILELMA projesinin hem bugünün hem de geleceğin projesi olduğunu ifade etti. Aynı zamanda MMU’nun da çok önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Oğuz, insansız deniz araçlarının da oldukça önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

"Hem Mühimmatlarımız Hem de Platformlarımız Çalışacak!"

Hem Mühimmatlarımız Hem de Platformlarımız Çalışacak!
KERKES projesinin yine savunma sanayiinin oldukça önemli projelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Oğuz, konumlandırma sistemlerinin engellendiği alanlarda devreye girecek olan bu proje sayesinde hem platformların hem de mühimmatların çalışmaya devam edebileceklerini belirtti.

"Denizde Bir İlk!"

2022 yılında teslim edilen bir diğer proje olan TCG Ufuk projesine dikkat çeken Oğuz, projenin elektronik harp konusunda denizde bir ilk olduğunu vurguladı. Bu projenin devamının da geleceğini belirten Oğuz, bu sebep ile TCG Ufuk’u “geleceğin başlangıcı” olarak tanımladı.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst