Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Türk İHA ve SİHA’ları Savunmadan Sonra Dilleri de Etkiledi!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Türkiye’nin yerli ve milli gururlarından olan İHA ve SİHA’lar, son yıllarda ülke gündeminde olduğu kadar yurtdışı gündeminde de ön plana çıkmayı başardı. Özellikle 24 Şubat tarihinde resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşında sergiledikleri üstün performanslar ile tüm dünyanın ilgi odağı olmayı başaran bu yerli insansız hava araçları, savunma alanını genişletmek isteyen ülkeler tarafından talep edilmeye başlandı. Rusya- Ukrayna savaşının yeni dönemde tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bir savaş harekâtına sahip olması, henüz savaş halinde olmayan ülkeleri de kendi savunma alanlarına dair harekete geçirdi. Olası bir savaş durumuna karşı hazır olmak isteyen ülkeler, Türk İHA ve SİHA’lara olan taleplerin artmasını sağladı. Rusya- Ukrayna savaşı ile gündemden düşmeyen ve sahada ki üstün performansları ile Ukrayna ordusuna büyük katkılar sağlayan Türk İHA ve SİHA’ları, ülkeye büyük umut oldu. Öyle ki herkes tarafından üstün olarak görülen Rus ordusunun savunma araçları, İHA ve SİHA’lara karşı yetersiz kaldı. Harekat düzenledikleri her alanda insansız hava araçları ile karşılaşan ve püskürtülen Rus ordusu, 3 ayı aşkın süredir saldırı düzenlemesine rağmen bir başarıya ulaşamadı. Ukrayna ordusuna sağladığı katkılar sayesinde Ukrayna halkı tarafından da el üstünde tutulan İHA ve SİHA’lar, ülkenin diline yerleşmeye başladı. Bu kapsamda İHA ve SİHA’ların yalnızca bir savunma aracı olmadıkları, resmen gözler önüne serilmiş oldu.

Yeni Doğan Çocuklara "Bayraktar" İsmi Konuldu!

Yeni Doğan Çocuklara Bayraktar İsmi Konuldu!
Rus ordusu karşısında büyük zaferlere imza atan Bayraktar, Ukrayna halkının gözbebeği oldu. Öyle ki ülkede yeni doğan çocuklara, “Bayraktar” ismi verilmeye başlandı.

SİHA'lara Şarkı!

Üstün yetenekleri ile savaşın seyrini hızlı bir şekilde değiştiren Türk SİHA’larına, Ukrayna halkından teşekkür geldi. Ülkede yaşayan vatandaşlar, SİHA’lar için özel olarak şarkı bestelediler ve alanlarda bu bestelerini söylemeye başladılar.

Türkçe Teknoloji Dilini Etkiledi!

Ukrayna’da sıklık ile kullanılmaya başlanan Türkçe terimlerin ülkenin diline yerleşmeye başlaması, dikkat çekti. Konuyu değerlendiren Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süer Eker, teknoloji- dil ilişkisine dair önemli bilgiler verdi. Türkçe’nin kendi teknoloji dilini üretmede diğer ülkelere göre görece daha başarılı olduğunu ifade eden Eker, Bayraktar, Akıncı, Anka, Atak gibi terimlerin, diğer ülkelerin lügatlarına da eklendiğini belirtti.
 

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,052
Son üye
Eskisehir
Üst