TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Triger Kayışı Ne zaman Değiştirilir?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,113
Tepkime puanı
225
Değerli okurlarımız bu gün size Teknik bilgi olarak Triger Kayışı Ne zaman Değiştirilir? Triger seti Kaç bin km de değişmeli veya kaç yılda değişir? bu sorulara kısa ve net cevaplar vereceğiz. Şimdi gelin bu yazı detaylarına bakalım.

Triger kayışı nedir?​

Öncelikle Zamanlama kayışı olarak da bilinen Triger ne işe yarar ve nedir? Bu soruları cevaplayarak başlayalım. Triger kayışı: Krank milinden aldığı hareketi eksantrik miline ileterek supapların açılıp kapanmasını sağlayan triger kayışı, motor soğutma sıvısından da sorumludur. Birçok otomobil modelinde devridaim pompasının hareket etmesini sağlayarak motor soğutma sıvısının soğutma sistemi içerisinde ilerlemesini sağlar.
Yani hem eksantrik miline hem de devridaim pompasına, dönmeleri için ihtiyaç duydukları hareketi verir. Bunu da kayış yardımıyla yapar. Buna da Triger kayışı denilir. Bazı araçlarda zincir olarak da bulunur. Bazı araçlarda da kayış sistemi vardır.

Zincir genellikle yeni model araçlarda tercih edilmektedir. Kayış olanı ise zincir olan Trigere göre daha kısa ömürlüdür. Hayati öneme sahip parçalardan birisidir. Bu yüzden de çok dikkat edilmesi gereken ve kopması halinde ciddi hasarlara yol açan parçadır diyebiliriz. Bu yüzden de belli periyotlarla değiştirilmesi gerekmektedir. Şimdi sizlere de bu detayı vereceğiz.
Triger Kayışı Ne zaman Değiştirilir Triger seti Kaç bin km de değişmeli veya kaç yılda değişir

Triger Kayışı Ne zaman Değiştirilir?​

Yukarıda da dediğimiz gibi kayış olan Triger zincire göre daha kısa ömürlü olmaktadır. Bu yüzden de sizlere Triger Kayışı Ne zaman Değişmeliyiz? bu sorunun cevabını vereceğiz. Triger Kayışı araçtan araca deşmektedir. Bu yüzden bazı araçlarda 60 BİN KM de değişirken bazı araçlarda ise bu 120 bin KM ye kadar çıkmaktadır. Siz eğer sağlıklı bir triger seti değişimini ise 60 İle 100 Bin KM arasında değişmeyi mutlaka unutmayınız.

Ayrıca yıl bazında bakacak olursak da aracı sıfır aldınız. Buradan hareketle aracı yoğun kullanırsanız dediğimiz KM aralığında değiştiriniz. Aracı fazla kullanmıyor ve yılda 10 Bin KM ve altında kullanım yapıyorsanız da 4 veya 5 yılın sonunda değiştirmeniz uygun olacaktır. Yani 5 Yıldan sonra sizlere sorun çıkarma ihtimali artacaktır. Bu yüzden Triger kayışını 4-5 yıl sonunda değiştiriniz.

Triger Kayışı kullanımı için yukarıda sizlere değerler verdik. Bu değerler ortalama olarak verilen değerlerdir. Kalite ve araç kullanımına göre değişmektedir. Bu sefer de devreye aracın yılı girmektedir. Bu yüzden siz de Triger Kayışı Ne zaman Değiştirilir? Triger seti Kaç bin km de değişmeli veya kaç yılda değişir? sorularını merak ediyorsanız eğer bu yazı tam da size göredir.
 
Son düzenleme:

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,925
Mesajlar
3,571
Kullanıcılar
5,189
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst