Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları Nelerdir?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları Nelerdir? Çok fazla araştırılan konulardan biri olmaktadır. Günümüzde trafikte seyir halinde olan tüm araçlar trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Trafik sigortası ile kaza ve hasarlardan doğan zararlar engellenmiş olur. Engelli bireyler de bu kapsamda bazı ayrıcalıklara sahiptir. Trafik sigortası engelli indirimi, araç sahibi olan engelli bireyler için düzenlenen indirim seçenekleridir.

Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları Nelerdir?​

Araç sahibinin engeli ve bunu kanıtlayacak bir belgeye sahipse bu uygulamadan yararlanabilir. Trafik Sigortasında Engelli İndirimi engelli vatandaşlara birtakım ayrıcalıklar sunar. Sigorta şirketi de sürücülerden kaynaklanan ve kusurlar sonucunda oluşabilecek kayıp ve zararları karşılanması ile sorumlu olmaktadır.

Sigorta şirketinin yükümlülükleri zorunlu trafik sigortası kapsamındaki teminatlara göre farklılık gösterir. Sigorta yapılması sonucunda belirlenmiş tutarlar kapsamında hem sizin hem de karşı tarafta ki bulunan aracın masrafları belli bir oran düzeyinde karşılanır. Peki tüm bunlar için şartlar nelerdir? İzlenecek yol nedir? Eğer doğuştan veya sonradan oluşan bir engele sahipseniz araç sigortası yaptırırken bazı ayrıcalıklar tanınır.

Öncelikli olarak araç sahibi bir engele sahipse bunu kanıtlayacak bir belgesi olmalıdır. Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için kişinin %90 ve üzerinde engelli raporunun bulunması koşulu aranmaktadır.

İndirimden yararlanılabilmesi içinse %40 engelli raporunun bulunması gerekmektedir. Diğer bir şart Engelli bireye ait olan araç için sadece indirim uygulanabilir. Trafik Sigortası Engelli İndiriminden yararlanıldığı taktirde, sigortası ödenen aracı sadece sahibi olan engelli birey kullanabilir.

Trafik Sigortası Engelli İndirimi İçin Ne Gerekir?​

Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları Nelerdir? Trafik Sigortasında Engelli İndirimi için birtakım koşulların sağlanması gerekmektedir. Yönetmelik tarafından belirlenen Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları mevcutta bulunan sigorta şirketleri tarafından bireylerin engel durumlarına göre tespit edilir.

Engelli sürücülerin engel oranlarını göz önünde bulundurularak almış oldukları ehliyet ile araç kullanma yeterliliği alma imkanına sahip olurlar. Bütün bunların neticesinde de trafik sigortası yaptırmaya karar verilen şirket avantajlarından yararlanma hakları olur. Engelli bireyler için de yaptırılması zorunlu trafik sigortası, kaza esnasında oluşabilecek maddi ve manevi kayıpların önüne geçer ve bu konuda engelli bireye fayda sağlar.
Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları Nelerdir?
Trafikte bulunan araç sahibinin, eğer araç kullanmasını engellemeyen bir engeli var ise, hastaneden alacağı belge ile bunu ibraz eder ve engelli indirimine hak kazanır. Trafik sigortasının kendi adına düzenlenmesini talep ederek, Trafik Sigortasında Engelli İndiriminden yararlanır. Bu aşamadan sonra aracı sadece engelli olan birey kullanabilir.

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları Nelerdir? Sorusunun cevabından sonra engelli sağlık raporu için neler yapmak gerektiği önemlidir. Karayolları tarafından belirlenmiş ve trafik kanunları açısından yapılması zorunlu olan trafik sigortası, kaza sonucunda ortaya çıkacak tüm zararların karşılanması konusunda büyük önem taşır. Trafik Sigortası Engelli İndiriminden yararlanmak isteyen kişinin alacağı engelli sağlık raporu, ancak bu konuda yetkili olan hastaneler tarafından verilebilir.

Bunun için bulunulan şehirde rapor verebilen hastaneler araştırılıp başvurulmalıdır. Başvuru sonucunda hangi bölümlere gidilmesi gerektiği size belirtilir. Belirtilen bölümlerden alınacak ayrı randevuyla birlikte muayenenizi gerçekleştirip toplanan sonuçları tekrar rapor bölümüne teslim etmek gerekir. Hazırlanan raporu belirtilen günde teslim almak için hastaneye gidilir. Bu işlemlerin sonunda araç alımı ya da sigorta işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,054
Son üye
zekayi
Üst