Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Trafik Sigortaları Prim İadesi Nasıl Yapılır?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Trafik sigortasında prim iadesi pek çok araç sahibi vatandaş tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu durumun mümkün olup olmadığı, mümkün ise de hangi durumlarda başvuru yapılabileceği, araç sahipleri tarafından sıklık ile araştırılmaktadır. Trafik sigortası, aracı meydana gelebilecek kazalara ve diğer risklere karşı korumak amacı ile yapılmaktadır.

Bu sigorta başlığı altında kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası olmak üzere iki farklı içerik yer almaktadır. Kasko sigortası aracın hasarlarını karşılamaya yönelik olan sigorta türü iken zorunlu trafik sigortası son düzenlemeler ile birlikte devlet tarafından şart koşulan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasının şartları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir. Bu sigorta türü üçüncü kişilerin maddi ve fiziki tüm durumlarını karşılamaktadır.

Son dönemlerde zorunlu trafik sigortası başlığı altında yapılan çeşitli düzenlemeler, araç sahiplerinin trafik sigortasının iptali, prim ödemelerinin geri iadesi ve konuya ilişkin diğer soruların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Özellikle zorunlu trafik sigortasının para iadesi konusu, araç sahipleri tarafından oldukça merak edilen bir konu başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. 2017 senesinde yürürlüğe girmiş olan genelgeye göre araç sahipleri zorunlu trafik sigortası konusunda kafa karışıklığı yaşamıştır.

1 Nisan 2017- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Hazine Müsteşarlığı zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasına geçmiştir. 1 Nisan öncesine kadar ilgili tarihten önce yüksek fiyattan sigorta yaptırmış olan vatandaşların talep etmeleri durumunda poliçelerinin iptal edilebileceği ve arada oluşan fiyat farkının da hesaba yatırılacağı bildirilmiştir. Ancak son düzenleme ile birlikte bu uygulama iptal edilmiş ve poliçe iptalinin keyfi olarak yapılamayacağı bilgisi paylaşılmıştır.

Zorunlu Trafik Sigortası İptal Edilebilir Mi?​

Zorunlu Trafik Sigortası İptal Edilebilir Mi?

Zorunlu trafik sigortasının iptali, araç sahipleri tarafından sıklık ile araştırılan konu başlıklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yasalar ile zorunlu hale getirilmiş olan bu sigorta türünün saf dışı bırakılıp bırakılamayacağı, merak edilmektedir. Zorunlu trafik sigortasına ilişkin yapılmış olan açıklamalara göre yıllık olarak düzenlenen sigorta poliçelerinin keyfi olarak iptalinin söz konusu olmadığı bilgisi kaydedildi.

Zorunlu Trafik Sigortası Primleri Hangi Durumlarda Geri Ödenir?​

Zorunlu trafik sigortası prim iade şartları, söz konusu sigortayı yaptıran ancak sonrasında da iptal ettirerek geri ödeme almak isteyen araç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Resmi düzenlemeye göre zorunlu trafik sigortası primlerinin geri iadesi, bazı durumlar için mümkün kılındı. Söz konusu istisnai durumlar ise şu şekilde sıralandı:
  • Poliçe sahibinin vefat etmesi
  • Aracın trafikten çekilecek olması (hurda, pert vb.)
  • Aracın satılması
  • Bayiden alınmış olan sıfır aracın ilgili bayiye iadesi
  • Mükerrer trafik poliçesinin bulunması

Zorunlu Trafik Sigortası Prim İadesi Süreci​

Zorunlu trafik sigortasında prim geri ödeme süreci, söz konusu şartları sağlayarak poliçe iptalini gerçekleştiren ve iade hakkı tanımlanan kişiler tarafından merak edilmektedir. Yapılan açıklamalara göre sigorta şirketine başvurularak iptal edilmiş olan poliçe geç 5 gün içerisinde sisteme yansır.

İade tutarı da bu süreç içerisinde hesaba aktarılmış olur. Zorunlu trafik sigortasının kredi kartı ile ödenmiş olması durumunda para iadesi karta yapılır. Bedelin nakit olarak elden yatırılmış olması durumunda ise sigorta şirketi iadeyi yine elden yapar.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,068
Kullanıcılar
10,058
Son üye
mustafa akçam
Üst