Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Togg’un Satışı Öncesi Vergi Düzenlemesi Yapıldı!


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketleri, çevre kirliliğinin yüksek seviyelere ulaşması, pandemiden sonra ortaya çıkan çip krizi, tüketici alışkanlıklarının değişmesi ve daha pek çok faktör çerçevesinde değişen otomotiv sektörü, yeni araçların üretimlerinde de farklı yollar izlemeye başladı. Bu kapsamda daha çok elektrikli otomobil tasarımlarına yönelen üretici firmalar, giderek artan akaryakıt fiyatlarından sonra araç tercihlerini değiştirmek isteyen tüketicilere de birçok farklı seçenek sunmaya başladı.

Otomotiv sektörünün üretim ayağında benimsenen anlayışın ve buna bağlı olarak da ürün tasarımlarının değişmesi, Türkiye’yi de harekete geçirdi. 3 yılı aşkın süredir hazırlıkları devam eden yerli ve doğuştan elektrikli Togg için geri sayım başladı. Yakın zamanda deneme sürecini tamamlayarak seri üretime geçecek olan Togg için altyapı çalışmaları yapılmaya başlandı. Ayrıca son dakika haberine göre Togg’un trafiğe çıkışından önce elektrikli otomobillerden alınan vergilere ilişkin de düzenlemelerin yapıldığı öğrenildi.

ÖTV Oranı Değiştirildi!

ÖTV Oranı Değiştirildi!
Yerli otomobil Togg’un trafiğe çıkmasına az bir zaman kalan önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yürütülen görüşmeler sonucunda sunulan bir önerge kabul edildi. Buna göre elektrikli otomobillerin satışlarından alınan Özel Tüketim Vergisi’nin oranlarının değiştirilmesine karar verildi. Komisyon tarafından kabul edilen önergeye göre motor gücü 160 kW’ın, vergisiz fiyatı ise 700 bin TL’nin altında olan elektrikli otomobiller için ÖTV oranı yüzde 10 olarak belirlendi.

Yine önergeye göre motor gücü 160 kW’ın altında olan ancak vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi aşan elektrikli otomobiller için de vergi oranı yüzde 40 olarak belirlendi. Komisyon, 160 kW’lık motor gücünü aşan ve fiyatı 750 bin TL’nin altında olan elektrikli otomobiller için yüzde 50, değeri 750 bin TL’yi aşan elektrikli otomobiller için ise yüzde 60’lık bir vergi oranı belirledi.

Başkanvekilinden Togg Açıklaması!

Vergi düzenlemesinden sonra açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Togg için “ÖTV’yi düşürüp, fiyatı cazip hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

"900 Bin TL Olabilir!"

Yapılan vergi düzenlemeleri sonucunda Togg’un satış fiyatının 900 bin TL civarında olması bekleniyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst