Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Togg Ne Demek? Togg’un Açılımı Nasıl? Togg, Aracın Adı Mı?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Elektrikli otomobillerin gündemden düşmediği son dönemlerde benzinli ve dizel araç modelleri yavaş yavaş popülerliklerini kaybetmeye başladı. Geçtiğimiz senenin son çeyreği itibari ile yükselişe geçen döviz kurlarının altın piyasasına da olumsuz yönde etki etmesi, içten yanmalı motorlu araç modellerinin yedek parça maliyetlerini bir hayli arttırdı.

Ek olarak koronavirüs salgını sebebi ile başlayan ve yeni dönemde etkisini giderek arttıran çip krizinin de var olması, fiyatlara yeni zamların yansımasına yol açtı. Bu durum elektrikli otomobillerin daha da yakından takip edilmelerini sağladı. İçten yanmalı motorlara sahip olan araç modellerinin hava kirliliği üzerinde oldukça büyük bir paya sahip olduğunun anlaşılmasından sonra “sıfır karbon” hedeflerini hızlandıran ülke yönetimleri, benzinli ve dizel araç modellerinin üretimlerine kısa vadede kısıtlama getirilmesine karar verdi.

Ekonomik faktörlerin yanı sıra ülke yönetimlerinden böyle bir karara ilişkin açıklamaların da yapılması, piyasada satışa sunulan araçlara yeni zamların eklenmesine ve dolayısı ile de hem araç üretici firmaların hem de tüketicilerin daha çok elektrikli otomobillere ağırlık vermelerine yol açtı.

Bugün hem bilindik firmalardan hem de sektöre henüz giriş yapan veya giriş yapmaya hazırlanan yeni firmalardan arka arkaya elektrikli otomobil modellerine ilişkin tanıtımlar gelirken Türkiye de rakiplerinin karşısında geride durmadı. Seneler sonra ülkenin yerli otomobilini üretmek adına yola çıkan ve çağın gerekliliklerine ayak uydurarak araç üretim tercihini elektrikli otomobilden yana kullanan Togg, son dönemlerin en çok dikkat çeken firmaları arasında yer aldı.

Geçtiğimiz haftalarda yerli ve doğuştan elektrikli otomobilin seri üretimine başlayan Togg, kısa süre sonra piyasaya giriş yapmaya hazırlanırken Togg hakkında bilgi edinmek isteyen yerli ve yabancı vatandaşlar firma hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Togg’un bir açılıma sahip olup olmadığı, Togg’un aracın ismini yansıtıp yansıtmadığı merak konusu oldu.

Togg Nedir, Ne Anlama Gelir?

Togg Nedir, Ne Anlama Gelir
Son dönemlerde ülkenin birincil gündemini oluşturan ve yalnızca yerel basında değil yabancı basında da kendisine geniş bir yer bulan Togg, arama motorlarında da sıklık ile sorgulanmaya başlandı. Togg’un ne anlama geldiği merak edilmeye başlandı. Kısa adı ile “Togg” olarak bilinen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olarak bilinen yerli firma, 2018 yılında kuruldu.

Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli otomobilini üretmek üzere kurulan firma, üretimin gerçekleştirilecek olduğu Gemlik Fabrikası’nın temellerini 2019 yılında attı.

Togg’un Ortakları Var Mı?

5 firmanın ortaklığında kurulan Togg, tamamen yerli olma özelliği ile dikkat çekmeye devam ediyor. Togg’da hisse sahibi olan firmalar ve hisse payları ise şu şekilde:
  • Anadolu Grubu: Yüzde 23
  • Turkcell: Yüzde 23
  • Zorlu Holding: Yüzde 23
  • TOBB: Yüzde 8
  • BMC: Yüzde 23

Togg Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Şubat ayında ön sipariş ekranları erişime açılacak olan yerli otomobil, Mart 2023 tarihinde yollarda ki yerini alacak.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,108
Son üye
Esmerellas
Üst