Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Togg Motoru Nerede Üretiliyor?


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,263
Tepkime puanı
263
Togg motorunun üretim yeri, yerli aracın seri üretimine çok az bir zaman kala tekrar gündeme gelmeye başladı. Uzun süredir piyasaya çıkması beklenen ve bir süredir de çalışmaları hızlanan yerli otomobil Togg, yerli basında olduğu kadar yabancı basında da büyük yankı uyandırmaya devam ediyor.

İlk olarak 2020 yılında açıklanan Togg motor bilgileri, o dönem içerisinde büyük tepki çekmişti. Birçok vatandaş yerli aracın üretileceği için tüm milli duygular ile heyecanlanmışken bir kesim de “yerli” olarak duyurulan aracın ne kadarının yerli olduğunu, motorunun yerli olup olmadığını araştırmaya başlamıştı.

2020 yılında Togg’un CEO’SU Mehmet Gürcan Karakaş, katıldığı programlarda Togg’un ileri dönem hedeflerine, özelliklerine ve diğer aşamalarına ilişkin önemli bilgiler vermiş ve merak edilen Togg motorunun nereden getirtildiğine değinmişti. CEO Karakaş, o dönem içerisinde yaptığı açıklamalarda, Togg’un motorunun Almanya’dan getirtileceğini bildirmişti.

Togg'un Motoru Neden Yerli Değil?

Togg motorunun yerli olmamasının sebebi, aracın “yerli otomobil” sloganı ile piyasada tanıtılmasının ardından oldukça merak edilmişti. Birçok sektör temsilcisi ve diğer sade vatandaşlar, “yerli otomobil” sloganı ile tanıtılan bir aracın en önemli parçasının nasıl olur da yerli olmadığını, Türkiye tarafından niçin üretilmediğini merak etmişti.

Togg’un motorunun Almanya’dan getirtileceğini açıklayan CEO Mehmet Gürcan Karakaş, açıklamalarından sonra oldukça eleştirilmiş ve şirketi temsilen eleştiri oklarının hedefinde yer almıştı. Bu durumun sebebini sonrasında katıldığı bir programda açıklayan Mehmet Gürcan Karakaş, şu ifadeleri kullanmıştı: “Beni, Bosch’tan motor almak ile suçladınız.

Beni suçlayabilir, kızabilir hatta sövebilirsiniz ama burada çalışan bunca arkadaşıma haksızlık etmeyin. Motor konusu oldukça önemli. 400 kg batarya paketi, bir ya da iki adet motor. Bazı modellerde belki de daha da fazlası. Biz burada bir toplamdan söz ediyoruz. Yani elektrik motoru, redüktörleri ve bağlantıları.

Bunlar bir bütün. Yapılabilir mi? Elbette ki yapılabilir. Ancak Bosch bunu herkesten daha iyi yapıyor. Biz birkaç binle başlıyoruz. Bu yükselecek ama başlangıç binlerde. Bu motoru üretmenin bir mantığı yok, motoru almak her açıdan daha mantıklı.”

Togg'un Ne Kadarı Yerli?

Togg'un Ne Kadarı Yerli?
Togg’un yerlilik oranı, birçok kişi tarafından oldukça merak ediliyor. Motorunun Almanya’dan, bataryasının Çin’den getirildiği doğuştan elektrikli otomobilin, geri kalan parçalarındaki yerlilik oranı son dönemlerde sıklık ile araştırılan konu başlıkları arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan resmi açıklamalar ile birlikte, “yerli ve doğuştan elektrikli” sloganı ile tanıtılan Togg’un yerlilik oranı kamuoyuna duyuruldu. Yetkili kişiler tarafından yapılan açıklamaya göre yedek parçaları ülke sınırlarımızda üretilen Togg’un, yüzde 51’inin yerli olduğu bilgisi kaydedildi.

Togg Fabrikası Nerede?

Togg’un fabrikasının olduğu yer, seri üretim için geri sayımın başladığı şu günlerde hala bilmeyenler tarafından sıklık ile araştırılmaya devam ediliyor. 2020 yılında inşaatına başlanan ve içerisinde kendi hız testi pistini de içeren Togg fabrikası, Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunuyor.

Togg Ne Zaman Çıkacak?

Togg’un çıkış tarihi, geçtiğimiz günlerde 2 yıllık fabrika inşaatına ilişkin firma tarafından yayınlanan video ile birlikte daha da fazla merak edilmeye başlandı. Denem üretimlerine başlanacak olan şu günlerde, yerli otomobili trafiğe çıkmasına ne kadarlık bir zaman kaldığı, birçok vatandaş tarafından sorgulanmaya devam ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre firma, 29 Ekim tarihinde yapılacak fabrika açılışı ile birlikte seri üretime başlayacak ve Togg’un ilk modeli C seğmen SUV, 2023 yılının ilk üç ayı içerisinde trafiğe çıkmış olacak.

Togg'un Satış Fiyatı Belli Mi?

Togg’un satış fiyatı, yerli otomobile dair sıklık ile yapılan araştırmalardan birinin başlığını içeriyor. Firma, henüz bu konuya ilişkin resmi bir açıklama yayınlamadı.
 
Son düzenleme:

Katılım
11 Şub 2021
Mesajlar
242
Tepkime puanı
68
Bu güzel yazıyı herkes okusun diye güncelliyoruz. Ana sayfada görünsün herkes detaylara baksın arkadaşlar
 Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,465
Mesajlar
5,070
Kullanıcılar
10,081
Son üye
tezcang
Üst