Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Togg ile Beraber Sektör Tamamen Değişecek


ADMİN

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,264
Tepkime puanı
264
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli ve hibrit otomobillerin satışı, otomotiv sektöründe daha fazla pay edinmeye başladı. Pazardaki payını her geçen gün artıran elektrikli otomobiller, vatandaşların ilgisini çekiyor.

Konuyla ilgili yapılan son açıklamalara göre Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçları Derneği (TEHAD), verilerine göre, elektrikli otomobil satışları yüzde 352 arttı. Uzmanlar, 2023’te yollarda göreceğimiz Togg ile birlikte sektörün tamamen elektrikli otomobillerin ağırlığına geçeceğini düşünüyor.

Togg projesinin de elektrikli otomobile geçişi teşvik edici bir katkı sunacağı belirtiliyor. İklim değişikliği ve fosil yakıtlardaki maliyet artışı, tüketicileri elektrikli otomobilleri satın almaya yönlendiriyor.

Elektrikli Otomobil Satışı Artıyor

Elektrikli Otomobil Satışı Artıyor
Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli otomobil satışının pazardaki payı her geçen gün artıyor. 2021 yılında 2 bin 849 adet elektrikli otomobil satılırken, 20 bin 915 adet hibrit model satıldığı ifade edildi.

Bu verilere bakıldığında elektrikli ve hibrit motorlu araçların pazar payının bir önceki yıla oranla arttığı görülebiliyor. 2020 yılı verilerine bakıldığında Türkiye’de 17 bin780 adet hibrit ve elektrikli araç satışı gerçekleşmişti. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Berkan Bayram, Türkiye’de satış oranlarının geçen yıla oranla arttığını söyledi.

"Türkiye’de Teşviklerin Artması Gerek"

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, tüketicilerin elektrikli ve hibrit araçlara yönelmesi konusunda teşvikler verilmesi gerektiğini söyledi. Bu teşvikler ile birlikte elektrikli otomobil satışlarının hızlanacağını ifade eden Bayram, dünyanın pek çok yerinde elektrikli araçlar için ciddi teşvikler yapıldığını aktardı.

Ülkemizde ise bu tür teşvik programlarının henüz uygulamaya konmadığının altını çize Bayram, teşvik edici çalışmalara ihtiyaç olduğunu hatırlattı: “Ülkemizde elektrikli araçlar özelinde maalesef bir teşvik mevcut değil. Birçok ülke bu araçların alımını ciddi şekilde teşvik ediyor.

Elektrikli araç satış rakamlarının fazla olduğu birçok ülkede, bu araçlara sıfır vergi uygulanıyor.” TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Türkiye’de elektrikli otomobillerin satışını teşvik etmek amacıyla vergi düzenlemesi başta olmak üzere çeşitli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti. Öte yandan sektör temsilcileri, 2023 yılında yollara çıkacak yerli otomobil Togg ile birlikte sektörün hız kazanacağını düşünüyor.
 
Son düzenleme:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,466
Mesajlar
5,075
Kullanıcılar
10,108
Son üye
Esmerellas
Üst