TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

TOGG İçin Her Şey Planlandı! Avrupa’nın En Büyük Tesisi Olacak

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,114
Tepkime puanı
225
Otomotiv sektöründe elektrikli araçlar büyük ilgi görmeye devam ederken, ülkemizde de bu sektöre yönelik önemli adımlar atılıyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) çalışmaları kesintisiz devam ediyor. Bu süreçte yerli otomobil TOGG’da kullanılacak bataryalar da yerli üretim olacak. Türkiye’de lityum iyon pil teknolojisi kapsamında ciddi adımlar atılmaya başlandı.

Son olarak ASPİLSAN, Kayseri ilinde lityum iyon pil üretim tesisi kuracağını açıkladı. Planlaması yapılan bu üretim tesisi, aynı zamanda hem Türkiye’de bir ilk hem de Avrupa’nın en büyük tesisi olacak. Tesisin 2022 yılında faaliyetlerine başlaması ve büyük bir üretim sistemi kurması bekleniyor.

ASPİLSAN Enerji'den Yerli ve Milli Çözüm

ASPİLSAN Enerji'den Yerli ve Milli Çözüm
Avrupa’nın en büyük lityum iyon pil üretim tesisi olma unvanını taşıyacak olan bu fabrika, ülkenin lityum pil konusundaki dışa bağımlılığını sona erdirecek. Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na bağlı olan ASPİLSAN Enerji, yerli otomobil TOGG gibi araçlarda kullanılmak üzere bataryalar üretecek. Lityum iyon pil teknolojisindeki sorunları ortadan kaldırmak ve ihtiyaçları karşılamak için yerli ve milli çözümler üretilecek.

Kayseri’de kurulacak olan üretim tesisinde günlük yaşamda enerji ihtiyacını karşılayacak tüm bataryaların üretimi için geri sayım başladı. Avrupa’nın en büyük lityum pil üretim üssü kurma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Üretim aşamasında kullanılan makineler de ARGE çalışmaları ile yerli hale getirildi. Makineleri uygun koşullarda maliyet etmek için çalışan mühendisler, yurt dışında 60 bin dolar olan makineleri 35 bin dolara ARGE kapsamında geliştiriyor.

TOGG Bataryalarına Katkı Sağlayacak

Lityum iyon pil üretim tesisi hattından çıkacak ilk pil silindirik tipte olacak. Bu piller 2.8 amper saat kapasiteye ve 3.6 volt gerilime sahip olacak. Yaklaşık maliyeti 900 milyon ile 1 milyar 200 bin TL arasında olan fabrikada makine sistemlerinin kurulumu Ocak 2022’de tamamlanacak. Nisan 2022 tarihinde seri üretime geçmesi planlanan fabrikada TOGG batarya sistemlerine de katkı sağlanacak.
 
Son düzenleme:

Çevrimiçi

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,925
Mesajlar
3,576
Kullanıcılar
5,227
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst